Zespół FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy

Zespół FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy

FAS to skrót od nazwy Alkoholowy Zespół Płodowy (ang. Fetal Alcohol Syndrome), określającej zespół różnorodnych wrodzonych wad fizycznych i psychicznych, którymi obarczone są dzieci matek spożywających alkohol w trakcie ciąży. W Polsce co roku rodzi się około 9 tys. dzieci w spektrum alkoholowego zespołu płodowego…

Jak alkohol wpływa na ciążę? Przyczyny alkoholowego zespołu płodowego

Naukowcy twierdzą, że alkohol może szkodzić, nawet gdy spożywany jest w najmniejszych ilościach. Z tego powodu zaleca się całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu przez cały czas trwania ciąży oraz karmienia piersią.

Alkohol jest substancją toksyczną. Wprowadzony do organizmu ciężarnej kobiety przedostaje się – poprzez łożysko – do organizmu płodu. Do skutków, które może wywołać alkohol w organizmie płodu, należą przede wszystkim uszkodzenie układu nerwowego (w tym mózgu) oraz zahamowanie prawidłowego wzrostu organizmu dziecka. Alkohol spożywany regularnie i w dużych ilościach może doprowadzić nawet do przedporodowej śmierci płodu.

Zobacz również: Do jakich chorób somatycznych może doprowadzić alkoholizm?

 

Objawy początkowe zespołu FAS*

Początkowe objawy FAS to przede wszystkim objawy fizykalne, do których zalicza się: mała masa ciała i niewielki wzrost w okresie przed i po urodzeniu, mała i wąska głowa, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy i nisko osadzone uszy. Ponadto, dziecko z FAS charakteryzuje również opóźniony rozwój mowy oraz zaburzenia motoryczne.

Potem pojawiają się trudności w rozumieniu pojęć, zwłaszcza tych abstrakcyjnych. W przedszkolu dochodzą problemy z kontaktami rówieśniczymi – dzieci z FAS często nie potrafią się dogadać, podzielić się z drugą osobą, nie rozumieją niektórych zabaw, są zbyt inwazyjne w kontaktach, albo nazbyt uległe. W zetknięciu z odrzuceniem na pierwotne problemy związane z alkoholowym zespołem płodowym, nakładają się problemy wtórne wynikające ze stresu. Czasem dzieci z zespołem alkoholowym same widzą, że coś jest nie tak i zanim zostaną odrzucone, zaczynają się izolować.

Ponadto w ciągu dalszego życia mogą ujawnić się kolejne objawy szczegółowe, wynikające z uszkodzenia układu nerwowego przez alkohol w okresie płodowym.

Przeczytaj również: Czy uzależnienie od alkoholu może być dziedziczne?

Alkoholowy Zespół Płodowy

Zespół FAS – objawy szczegółowe

  • zaburzenia motoryczne, w tym w koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • zaburzenie równowagi i odczuwania własnego ciała,
  • zaburzenia sensoryczne, omamy, problemy z rozpoznawaniem wrażeń zmysłowych,
  • zaburzenia uwagi, problemy z koncentracją, nauką, przyswajaniem informacji,
  • niski poziom inteligencji (IQ), problemy z pamięcią, upośledzenie umysłowe,
  • problemy interpersonalne, towarzyskie, niechęć do nawiązywania trwałych relacji z innymi,
  • akty wandalizmu, zamiłowanie do przemocy, niedostosowanie społeczne,
  • tendencja do popadania w uzależnienia, depresja, stany lękowe, nerwice.

Pomimo faktu, że zespół FAS (podobnie do choroby alkoholowej) jest nieuleczalny, istnieje możliwość złagodzenia jego symptomów. W tym celu należy zapewnić troskliwą opiekę dziecku w pierwszych latach jego życia. Tworząc tego typu „czynniki ochronne”, rozwój dziecka z FAS może przebiegać stosunkowo prawidłowo.

Do najważniejszych czynników łagodzących objawy FAS zalicza się:

  • postawienie diagnozy na wczesnym etapie rozwoju,
  • szybkie rozpoczęcia terapii,
  • troska ze strony rodziców i najbliższego otoczenia.

Masz problem z używaniem alkoholu? Martwisz się odnośnie skutków picia i ponoszenia strat zdrowotnych? Niezwłocznie zgłoś się na terapię alkoholową! Alkohol zabija Ciebie i Twoją rodzinę.

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!

__________________________________
*według Redakcja Medonet

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj