Alkoholizm

Alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu, alkoholizm, choroba alkoholowa -wszystkie te określenia dotyczą jednego problemu – podstępnej, nieuleczalnej i śmiertelnej choroby. Być może są to mocne określenia, natomiast żadne z nich nie jest przesadzone.

Uzależnienie od alkoholu

Używając pojęcia „PODSTĘPNY” należy mieć na uwadze, że uzależnienie może dotknąć każdego, kto pije nawet niewielkie ilości alkoholu kontrolowanie i towarzysko. Cienka granica między takim piciem, a uzależnieniem może ulec zatarciu niepostrzeżenie i nie ma żadnych reguł kogo sytuacja taka może dotknąć. Zależy to od wielu czynników, od indywidualnych predyspozycji, od sytuacji życiowej w danym momencie, od otoczenia w jakim się obracamy. Trzeba bowiem zaznaczyć, że alkoholikiem jest tak samo pijący codziennie pod sklepem, jak i wykształcony człowiek, który po ciężkim dniu „musi” się zrelaksować przy drinku. Warto być uczciwym wobec siebie, daje to szansę na pracę nad chorobą zanim zniszczy ona zupełnie Twoją godność.

„NIEULECZALNOŚĆ” alkoholizmu często zniechęca do zaangażowania w terapię, czasami stanowi powód do podważania jej sensu w ogóle. Bo po co poddawać się leczeniu skoro nigdy już nie można wrócić do kontrolowanego picia? Odpowiedź jest dosyć prosta – terapia jest niezbędna, by nauczyć się żyć BEZ ALKOHOLU. Konieczna jest długotrwała praca nad sobą, by dostrzec, że istota uzależnienia nie tkwi w alkoholu – tylko w człowieku. Terapia uczy jaka jest różnica między stwierdzeniami „NIE MOGĘ PIĆ” a „NIE CHCĘ PIĆ”. Zrozumienie tego jest kluczem do świadomego, pełnego i trzeźwego życia z wyboru.

Choroba alkoholowa

Nazwanie alkoholizmu chorobą „ŚMIERTELNĄ” ma podstawy we wszystkich powikłaniach zdrowotnych, które są konsekwencją ciągłego spożywania alkoholu. Powikłania te w skrajnych przypadkach prowadzą do poważnych uszkodzeń organów, które mogą prowadzić do śmierci. Przeczytaj więcej o chorobie alkoholowej >>

PAMIĘTAJ! UZALEŻNIENIE OD ALKOHOLU, ALKOHOLIZM, CHOROBA ALKOHOLOWA NIE STANOWIĄ O TWOJEJ SŁABOŚCI! ALKOHOLIZM TO CHOROBA, KTÓRA WYMAGA JEDYNIE I AŻ LECZENIA!

Tak jak w przypadku każdej choroby tak i w przypadku choroby alkoholowej, im wcześniej podejmie się leczenie tym większa jest szansa na skuteczną terapię. Ważna jest świadomość choroby, wiedza dotycząca jej faz rozwoju oraz mechanizmów sterujących zachowaniem osoby uzależnionej. Bliscy uwikłani w emocjonalną relację z alkoholikiem przez wszystkie trudne doświadczenia, których doznali, mają utrudnione zadanie chcąc pomóc choremu. Dlatego konieczna jest profesjonalna terapia, w trakcie której terapeuci w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie pomagają nie tylko zrozumieć mechanizmy ale przede wszystkim zmienić sposób myślenia.

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości

Zobacz również: O Nas oraz Dlaczego My

Alkoholizm można i należy leczyć
Nauczysz się jak dobrze żyć z chorobą.

 

Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 12-625 04 20 (Stacjonarny),
+48 669 969 209 (Komórka),
+48 669 969 409 (Maria).

Napisz do nas, podaj swój numer telefonu, oddzwonimy
biuro@tuiteraz.org.pl

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj