Choroba alkoholowa to problem o wielu twarzach. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście uzależnienie fizyczne, które w przypadku braku alkoholu manifestuje się w formie licznych objawów somatycznych np. nudności i wymiotów, biegunki, drżenia, nieustannego zmęczenia, braku apetytu czy nadmiernej potliwości. Te symptomy są widoczne gołym okiem i pokazują tylko jedną z odsłon nałogu alkoholowego.

Na drugim planie, niewidocznym dla ludzkiego oka, występuje uzależnienie psychiczne. Alkoholicy niezwykle często borykają się z zaburzeniami snu, napadami agresji, majaczeniem i halucynacjami, poczuciem zrezygnowania, a nawet i myślami samobójczymi. Więź uzależnionego z toksyczną substancją jest na tyle silna, że prowadzi do poczucia odrealnienia, upadku zasad moralnych, obniżenia samooceny i przede wszystkim zaniedbania wszystkich istotnych sfer związanych z dotychczasowym życiem. Alkohol i chęć zaspokojenia psychofizycznego głodu stanowi priorytet dla chorego.

Ośrodek leczenia uzależnień Terapie Tu i Teraz oferuje mieszkańcom Katowic pełnowymiarową terapię alkoholową. W ośrodku panują komfortowe warunki, bezpieczeństwo i przyjazna, domowa atmosfera, co pozwala na postawienie pierwszych kroków w kierunku przerwania picia i rozpoczęcia drogi w kierunku trzeźwości. Nasi specjaliści pomogą uporać się z wszystkimi twarzami choroby alkoholowej oraz ułatwią zaakceptowanie występującego uzależnienia.

Psychologiczne leczenie alkoholizmu Katowice

Fizyczne odtrucie alkoholowe to jeden z etapów długiej krucjaty alkoholika. Dzięki detoksowi organizmu może pozbyć się trucizny oraz rozpocząć regenerację organizmu, który przez długi czas był poddawany destrukcyjnemu działaniu dużych ilości rozmaitych napojów alkoholowych. Oczyszczenie ciała to punkt wyjścia dla pracy nad kondycją psychiczną i emocjami.

Psychoterapia jest niezwykle istotna w przeprowadzeniu skutecznego odwyku alkoholowego. Konsultacje z psychologiem pozwalają alkoholikowi uzmysłowić genezę jego uzależnienia i pomóc zrozumieć jego problem – często osoby tkwiące w nałogu przez długi czas nie są w stanie zaakceptować występującego problemu, choć w głębi ducha mogą mieć jego swiadomość..

Psychoterapia dostarcza też uzależnionemu wielu cennych narzędzi i technik, które nie tylko pozwalają odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Niejednokrotnie osoby po detoksie alkoholowym muszą zmierzyć się z nawracającym głodem bądź sytuacjami (np. stresującymi), które mogą wyzwolić w nich skłonność do sięgnięcia po butelkę z trunkiem. Dzięki profesjonalnej psychoterapii alkoholicy znają sposoby na opanowanie emocji i pozostanie w trzeźwości – nauka asertywności i rozsądnego myślenia to jedne z największych sukcesów, jakie można uzyskać z terapii alkoholowej.

Pacjenci ośrodka leczenia alkoholizmu Terapie Tu i Teraz (np. osoby z Katowic) mają do dyspozycji konsultacje psychologiczne i z innymi terapeutami, którzy specjalizują się w różnych formach odwyku alkoholowego. Terapia jest realizowana w formie spotkań indywidualnych i grupowych. Chorzy uczestniczą też w szeregu warsztatów terapeutycznych, gdzie mogą nauczyć się szeregu ważnych umiejętności i technik zachowania trzeźwości. Natomiast grupa wsparcia pozwala wytrwać uzależnionym podczas kryzysowych momentów lub chwil zwątpienia. W tym miejscu masz pewność, że dołożą wszelkich starań, aby pokonać niewidzialnego wroga – alkoholizm.

Terapia alkoholowa Katowice

Nie można zapominać, że alkoholizm jest bardzo często powiązany ze środowiskiem uzależnionego. Choroba i trwanie w nałogu wytwarza iluzoryczne więzi z alkoholikami, którzy wzajemnie pociągają się głębie problemu. Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu ma pomóc pacjentowi, aby zrozumieć toksyczność jego relacji z otoczeniem, które składa się z innych alkoholików. Terapia alkoholowa pozwala też uzmysłowić inne problemy społeczne np. traktowanie własnej rodziny, znajomych, lekarzy. Podczas odwyku alkoholowego chory uczy się właściwego funkcjonowania wśród osób nieuzależnionych – brutalnie można to nazwać ponownymi narodzinami zdrowego i trzeźwego człowieka.

Kompleksowy odwyk alkoholowy Katowice

Dzisiejsza walka z nałogiem alkoholowym nie ma nic wspólnego z dawnymi formami detoksu. Ośrodek leczenia uzależnień Terapie Tu i Teraz oferuje pacjentom miejsce o specyficznym klimacie, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i dużej ilości bodźców, które mogłyby utrudniać proces leczenia. Pacjenci z Katowic i innych regionów Polski mogą cieszyć się spokojem i pięknem okolicznej przyrody, a lokalne tereny gwarantują możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu np. spacerów, wycieczek czy gimnastyki na świeżym powietrzu.

W ośrodku Terapie Tu i Teraz osoby uzależnione z Katowic mają do dyspozycji terapię alkoholową, która oprócz typowego odtruwania i terapii psychologicznej obejmuje szereg dodatkowych zajęć. Pacjenci ośrodka mogą uczestniczyć w ćwiczeniach relaksacyjnych, zabiegach akupunktury, rewitalizujących i wzmacniających sesjach masażu, a także poznać dobroczynne właściwości muzykoterapii. Bogata oferta zajęć to kolejny ważny element odwyku alkoholowego – osoby uzależnione zyskują jeszcze więcej opcji, aby uniknąć myślenia o nałogu. Ponadto wszystkie wspomniane zajęcia są elementami pracy nad własnym ciałem i kondycją psychiczną, co pozwala odzyskać utracony balans i stawiać coraz to pewniejsze kroki w trzeźwości.