Problem uzależnienia najprościej zdefiniować jako silną i nabytą potrzebę wykonywania jakiejś czynności lub zażycia konkretnej substancji zmieniającej świadomość. Choć nałogi różnią się od siebie, to jednak wszystkie formy uzależnienia łączy pięć charakterystycznych cech:

  1. Zachowania, czynności lub przyjmowanie substancji są regularne, częste i nawykowe.
  2. Czynności, zachowania czy stosowanie substancji odznaczają się koniecznością lub przymusem, pochłaniają znaczną część codziennego czasu oraz trudno z nimi zerwać (trwale lub całkowicie).
  3. Wszystkie nałogi są przyczyną problemów zdrowotnych, społecznych i finansowych uzależnionego oraz jego najbliższego otoczenia.
  4. W trakcie uzależnienia od środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki) pojawia się zjawisko tolerancji (adaptacji), co wymaga zwiększonego przyjmowania konkretnej substancji.
  5. Brak alkoholu lub narkotyków (leków) wywołuje zespół abstynencyjny, co uniemożliwia osobie uzależnionej prawidłowe funkcjonowanie i często stanowi przyczynę licznych dolegliwości.

Powyższe symptomy pojawiają się w różnych nałogach m.in. alkoholizmie, narkomanii, lekomanii. W momencie zaobserwowania ich u siebie bądź bliskiej osoby warto skontaktować się z ośrodkiem leczenia uzależnień “Tu i Teraz”, który oferuje mieszkańcom Warszawy i okolic profesjonalną pomoc. Osoby uzależnione mogą skorzystać z indywidualnych i grupowych terapii prowadzonych przez certyfikowanych specjalistów, a podczas pobytu są pod nieustanną opieką lekarzy i specjalistów.

Odwyk alkoholowy Warszawa

Długotrwałe tkwienie w uzależnieniu od substancji psychoaktywnych niesie za sobą poważne i przeważnie trwałe zmiany, które dotyczą różnych sfer codziennego życia. Alkoholizm zazwyczaj kojarzy się z występowaniem problemów dotyczących nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych np. alkoholowego stłuszczenia wątroby, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek czy uszkodzenia żołądka i jelit. Co więcej, charakterystyczną i widoczną oznaką uzależnienia od alkoholu jest zmiana stanu skóry, która zwykle jest poszarzała, pomarszczona, odwodniona i postarzała.

Niemniej jednak równie poważnymi konsekwencjami wieloletniego alkoholizmu są zmiany w sferze psychoemocjonalnej uzależnionego i upośledzenie jego zdolności społecznych. Choroba alkoholowa niezwykle często prowadzi do rozwoju rozmaitych form zaburzeń psychicznych m.in. depresji, nerwic, psychozy, fobii społecznych, manii prześladowczej czy wahań nastroju. Alkoholicy mogą mieć myśli samobójcze, które zwykle pojawiają się jako jeden z elementów zespołu abstynencyjnego.

Somatyczne i psychospołeczne oznaki uzależnienia wymagają rozpoczęcia detoksu alkoholowego, który pozwala oczyścić ciało i zadbać o ducha osoby z chorobą alkoholową. Osoby z Warszawy i okolic mogą udać się do południowej części Polski i rozpocząć odwyk alkoholowy w ośrodku “Tu i Teraz“. Dalekie położenie ośrodka od Warszawy ogranicza uzależnionym kontakt z najbliższym otoczeniem, które niejednokrotnie stanowi jeden z katalizatorów alkoholizmu. Z kolei kompleksowa i doświadczona kadra specjalistów jest gwarancją realnej pomocy w trakcie walki z nałogiem.

Terapia alkoholowa Warszawa

W leczeniu alkoholizmu dużą rolę odgrywają zaangażowani specjaliści. Osoby uzależnione z Warszawy i innych okolic stolicy Polski mogą zdecydować się na terapię w ośrodku “Tu i Teraz“, który dysponuje zespołem doświadczonych instruktorów leczenia uzależnień, psychologów i psychoterapeutów. Dzięki temu ośrodek oferuje każdemu pacjentowi indywidualne i grupowe sesje, które pozwalają zmierzyć się alkoholikowi z własnymi lękami i słabościami. Jednym z głównych celów jest poznanie przyczyny uzależnienia i zrozumienie istoty całego problemu.

Terapia alkoholowa ma nauczyć osoby uzależnione m.in. jak funkcjonować bez alkoholu w tak dużym i rozrywkowym mieście jak Warszawa, w jaki sposób skutecznie tłumić głód i radzić sobie z czerwonymi flagami zaostrzającymi ryzyko chęci sięgnięcia po kieliszek, czy też jak odciąć się od toksycznego i destrukcyjnego środowiska. W ośrodku “Tu i Teraz” prowadzone są również sesje terapeutyczne dla osób współuzależnionych, które często określa się mianem drugoplanowych ofiar alkoholizmu, narkomani i wszelkich innych nałogów.

Mieszkańcy Warszawy, którzy zdecydują się na odwyk alkoholowy w “Tu i Teraz” są pod stałą opieką lekarzy specjalistów. Z ośrodkiem współpracują lekarze wielu specjalizacji, którzy mają wieloletnie doświadczenie w odtruciach alkoholowych i leczeniu alkoholików. Ich obecność gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo podczas pierwszych dni pobytu, podczas których następuje detoksykacja organizmu z nagromadzonego alkoholu.

Detoks alkoholowy Warszawa

Pęd życia, ogromny hałas i wielkomiejski klimat Warszawy nie są zbyt pomocne w walce z nałogiem. Duża liczba całodobowych sklepów alkoholowych, pubów, klubów nocnych czy rozmaitych pijalni stanowią prawdziwą pokusę dla osób uzależnionych. Rozpoczęcie leczenia w takim miejscu może okazać się nie tyle wyzwaniem, ile terapią z góry skazaną na niepowodzenie. Zwłaszcza w przypadku wieloletnich alkoholików, którzy mieli już doświadczenie z próbami detoksu.

Dlatego ośrodek leczenia uzależnień “Tu i Teraz” jest zlokalizowany na południu Polski, w niedalekim sąsiedztwie lasu gwarantującego spokój. Bliski kontakt z przyrodą jest idealną opcją na aktywne spędzanie wolnego czasu, co jest bardzo dobrym sposobem na rozładowanie emocji. Natomiast domowy wystrój ośrodka sprawia, że osoby przebywające na terapii choroby alkoholowej nie odczuwają tego jako pobytu w klinice leczenia uzależnień. Tym sposobem jest im znacznie łatwiej otworzyć się przed terapeutami i wykonać pierwszy, zdecydowany krok w kierunku trzeźwości.