Terapie uzależnień

Narkomania – czy istnieje skuteczna terapia uzależnienia od narkotyków?

Leczenie uzależnienia od narkotyków to długi proces. Pomaganie narkomanowi to nie tylko zatrzymanie i usunięcie zespołu abstynencyjnego czyli skutków odstawienia narkotyków, ale również cały zestaw technik psychoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Nie da się wyjść z narkomanii bez pomocy psychologicznej i treningu przystosowania do życia w społeczeństwie.

 

Etapy leczenia narkomanii

W terapii uzależnienia od narkotyków zwykle występują trzy etapy:

  1. Detoksykacja czyli odtrucie organizmu, łagodzenie syndromu odstawienia (tzw. „zjazdu”). Detoks narkotykowy odbywa się za pomocą leków, ma na celu złagodzenie i zlikwidowanie bolesnych odczuć fizycznych i psychicznych związanych z odstawieniem narkotyków.
  2. Terapia uzależnienia od narkotyków. Wraz z lekami stosuje się bezlekowe metody leczenia narkomanii, terapię a w szczególności psychoterapię. Ten etap może trwać nawet kilka miesięcy, jego celem jest wyeliminowanie chęci zażywania narkotyków na poziomie psychiki.
  3. Rehabilitacja społeczna. Pomoc w adaptacji społecznej, w powrocie do aktywnego życia i poczucia własnej wartości.

Narkomania jest prawdziwym nieszczęściem naszych czasów, podobnie jak alkoholizm, hazard i inne nałogi. Jest to postępująca choroba, która prowokuje regularne stosowanie przez osoby różnej płci i wieku różnych środków psychoaktywnych. Narkotyki mają zły wpływ na stan emocjonalny i moralny człowieka, a także na wszystkie organy i układy ciała. Niszczą jego zdrowie i życie.

Osoba uzależniona od narkotyków ma problemy we wszystkich sferach życia – m.in. osobistej, rodzinnej, zawodowej. Próbuje oddalić się od ludzi, nawet bliskich, zamyka się w sobie, staje się obojętną na wszystko i agresywną.

Totalna degradacja osobowości, samotność i cierpienie – taki jest koniec „przygody” narkotykowej. Jeśli osobą cierpiąca na narkomanię nie podejmie terapii w odpowiednim czasie, jeśli pomocna dłoń nie zostanie wyciągnięta, wszystko może skończyć się śmiercią.

 

Metody stosowane w leczeniu narkomanii

Nie warto myśleć, że można pomóc osobie uzależnionej od narkotyków za pomocą metod i środków medycyny ludowej, które są słabe w działaniu. W końcu jest to poważna choroba, która jest niebezpieczna dla samego narkomana i powoduje dyskomfort i cierpienie u wszystkich jego bliskich. Zatrzymanie choroby jest możliwe tylko przy zastosowaniu poważnego zintegrowanego podejścia do terapii narkotykowej.

Ważne jest psychologiczne ustawienie i zmotywowanie pacjenta do pozytywnego myślenia ukierunkowanego na trzeźwość, aby uchronić go przed chęcią przyjęcia nowej dawki psychoaktywnej substancji. Terapeuci Ośrodka „Tu i Teraz” w Krakowie są przygotowani do radzenia sobie z tym wszystkim.

Nasi specjaliści zapewniają leczenie pacjentów uzależnionych od narkotyków na kilku płaszczyznach jednocześnie:

  1. Przeprowadzają konsultację aby następnie dostosować leczenie do każdego pacjenta.
  2. Zapewniają opiekę medyczną, m.in. konsultacje z psychiatrą i psychologiem.
  3. Prowadzą kompetentną i skuteczną terapię indywidualną i grupową.
  4. Rzetelnie dbają o zdrowie pacjentów po opuszczeniu terapii (okres rekonwalescencji) – utrzymują stały kontakt, motywują do uczestnictwa w grupach wsparcia, pracują z rodzinami osób uzależnionych od narkotyków.

W arsenale specjalistów naszego Ośrodku znajduje się wiele skutecznych i sprawdzonych od lat metod terapii uzależnienia od narkotyków. Wszystkie metody są bezpieczne dla organizmu, umożliwiają narkomanowi normalizację układu nerwowego, sen, nadzieję na powrót do pełnego i szczęśliwego życia.

Całkowicie anonimowe leczenie narkomanii

Często narkomani albo nie uważają swojego uzależnienia za chorobę zagrażającą życiu, albo boją się szukać pomocy w placówkach specjalistycznych, ponieważ nie chcą, aby osoby z zewnątrz dowiedziały się o ich problemie.

Niezależnie od tego, czy nie chcesz upubliczniać swojej choroby, czy z innych powodów boisz się leczyć w Ośrodku, nasi specjaliści będą w stanie przekonać Cię o potrzebie terapii, aby powrócić do normalnego, zdrowego życia. Oferujemy anonimowe świadczenie usług bez ujawniania danych osobowych pacjenta.

Każda osoba, bez względu na wiek, płeć, status społeczny, może przyjść do Ośrodku Uzależnień „Tu i Teraz” w Krakowie, uzyskać konsultację, rozpocząć leczenie, poddać się rehabilitacji i mieć pewność, że jej prywatne informacje będą niedostępne dla osób nieuprawnionych, nawet krewnych, przyjaciół i znajomych.

Anonimowe leczenie uzależnień to szansa na uwolnienie z więzów kajdan narkomanii, bez ryzyka rozpowszechniania poufnych informacji związanych z leczeniem poza placówkę leczniczą. Otrzymawszy od nas niezbędną pomoc, pozostawisz swoje problemy w przeszłości i nikt się o nich nie dowie.

Czy można leczyć narkomana bez jego zgody?

Narkoman rzadko przyznaje się do nałogu i prawie nigdy nie widzi w tym problemu. Naszym priorytetem jest uzyskanie dobrowolnej zgody pacjenta na zapewnienie mu wykwalifikowanej opieki terapeutycznej. Przede wszystkim pacjent musi zdać sobie sprawę, jak jego zwykłe życie zmieniło się na gorsze wraz z pojawieniem się w nim narkotyków, zrozumieć, jakie niosą ze sobą szkody dla zdrowia i zagrożenia życia.

Dzięki terapii odwykowej nasi pacjenci tracą ochotę na zażywanie narkotyków, a terapeuci i personel Ośrodka również starają się pomoc w zapobieganiu nawrotom uzależnienia. Pracujemy z pacjentami, niezależnie od etapu rozwoju narkomanii.

Czy istnieje skuteczna terapia uzależnienia od narkotyków?

Ośrodek Uzależnień Terapie „TU i TERAZ” znajduje się w Krakowie i od wielu lat działa z powodzeniem, jest zawsze gotowy otworzyć swoje drzwi dla każdego, kto znajduje się w impasie, nie widzi wyjścia z sytuacji i nie może znaleźć sensu życia.

Pozbycie się narkomanii oznacza prowadzenie zdrowego i satysfakcjonującego stylu życia, bycie użytecznym dla swojej rodziny i społeczeństwa. Nasi terapeuci zawsze podchodzą do każdego przypadku indywidualnie, ale najważniejszą rzeczą jest chęć podjęcia terapii przez chorego. Wykwalifikowany specjalista pomoże raz na zawsze pozbyć się uzależnienia, stosując zintegrowane podejście do takiego problemu, jak narkomania.

Utrzymanie efektów terapii zależy w dużym stopniu od pracy nad sobą po opuszczeniu ośrodka. Nasi klienci otrzymują wiedzę o skutecznych technikach pomocnych w procesie dalszego zdrowienia. W ośrodku działa grupa wsparcia. Organizujemy bezpłatne spotkania dla absolwentów terapii „TU i TERAZ” trzy razy w tygodniu i dla ich rodzin raz w tygodniu.

Odzyskaj poczucie własnej wartości, pozbądź się poczucia winy i krzywdy.

Bądź czysty! Poczuj się KIMŚ na trzeźwo!