Jeśli się wahasz…

Jeśli się wahasz…

Jeżeli już trafiłeś(aś) na tę stronę, to znak, że alkohol nie jest dla Ciebie sprawą obojętną. Proszę usiądź zatem wygodnie, postaraj się, aby możliwie nic ani nikt nie przeszkadzał Ci odpowiedzieć na kilka prostych pytań – nie lękaj się, to nie konkurs z nagrodami, ani tym bardziej próba manipulacji Twoimi myślami czy uczuciami. Pamiętaj proszę, że tylko szczere odpowiedzi pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Zatem zapraszam do AUTODIAGNOZY.

Zastanów się:

 1. Czy kiedy nie pijesz alkoholu jakiś czas doświadczasz trudnego do opanowania pragnienia napicia się alkoholu i towarzyszy temu niepokój, rozdrażnienie lub zdenerwowanie, a może masz poczucie, że nie wytrzymasz długo bez alkoholu ?
 2. Czy pomimo, że wielokrotnie mówiłeś(aś) sobie „to już ostatni raz” bądź „od jutra nie piję” wracasz do picia za jakiś czas i pijesz alkohol bez żadnych zahamowań, szkodząc przy tym sobie i innym?
 3. Czy zauważyłeś(aś) u siebie zmianę tolerancji na alkohol. Kiedyś upijałeś(aś) się kilkoma kieliszkami, dziś potrzebujesz np. całej butelki, aby uzyskać pożądany stan. Kiedyś mogłeś(aś) wypić „morze alkoholu” i nie było tego widać. Obecnie już po niewielkiej ilości wypitego alkoholu jesteś nietrzeźwy(a)?
 4. Czy kiedy przerywasz picie alkoholu występują u Ciebie: bezsenność, pocenie się, stany lękowe, drżenie rąk, a może omamy wzrokowe lub słuchowe?
 5. Czy pijesz alkohol pomimo widocznych szkód jakie on wyrządza w Twoim życiu?
 6. Czy po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu masz nieodpartą chęć na dalsze picie i nie wiesz ile wypijesz i kiedy skończysz?
 7. Czy „przypadkiem” nie wybierasz spotkań, miejsc, osób, o których wiesz, że dają możliwość wypicia?
 8. Czy potrafisz poprzestać na jednym dniu picia, czy może trwa to kilka dni, tygodni, miesięcy?
 9. Czy robisz przerwy w piciu, aby udowodnić sobie i innym, że nie jest z Tobą tak źle?
 10. Czy miewasz tzw. urwane filmy?
  Ponadto przemyśl:
 11. Czy wyrzuty sumienia nie powodują u Ciebie kolejnych “zapić”?
 12. Czy masz poczucie, że tracisz rodzinę, a może już ją straciłeś(aś)?
 13. Czy siadasz za kierownicę po spożyciu alkoholu, a może już miałeś(aś) kolizję lub wypadek samochodowy wynikający z Twojego stanu – masz jeszcze prawo jazdy?
 14. A jak z Twoją wątrobą?
 15. A jak z seksem? – Pamiętaj, że po czterdziestce 80% mężczyzn, pijących duże ilości alkoholu staje się impotentami.
 16. Czy chodzisz do kina, teatru, czytasz książki, słuchasz muzyki, cieszysz się życiem, czy może spędzasz wieczory z „najlepszym przyjacielem” kuflem lub kieliszkiem?
 17. Czy potrafisz się skoncentrować na pracy, a może myślisz „odwalę co do mnie należy, a potem czas na zasłużonego drinka”?
 18. Czy planujesz kolejne picie? Czy układasz sobie w głowie jak to będzie, gdzie i z kim?
 19. Czy kupiłeś(aś) ostatnio coś fajnego swoim bliskim, a może szkoda Ci na to pieniędzy, przecież możesz za to kupić tyle, a tyle alkoholu?
 20. Czy eksperymentujesz z alkoholem np. przerzucasz się na piwo czy wino, bo to w Twoim mniemaniu nie alkohol, a może już pijesz jakieś podłe wynalazki („wino marki wino”, „ruski spirytus” itp.)

Udzielenie co najmniej trzech twierdzących odpowiedzi jest ostrzeżeniem, że prawdopodobnie masz już problem z alkoholem i potrzebujesz pomocy. Zapytaj nas jak rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu. 

“Tragedią młodego człowieka w początkach alkoholizmu jest to, że wie o nim tak mało. Tragedią starego człowieka w nałogu jest to, że wie o nim tak dużo i tak późno…”
Zdzisław Korczak 

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości

Zobacz również: Oferta oraz Strefa wiedzy

Czekamy na Twój telefon

Zadzwoń

+48 12-625 04 20 (Stacjonarny),
+48 669 969 209 (Komórka),
+48 669 969 409 (Maria).

Napisz do nas, podaj swój numer telefonu, oddzwonimy
biuro@tuiteraz.org.pl

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj