Kobiecy alkoholizm i jego skutki

Kobiecy alkoholizm i jego skutki

Dlaczego kobiety piją? Z tych samych powodów co mężczyźni, czyli ze stresu, z nadmiaru problemów, z samotności lub z rozpaczy. Panie są mniej odporne na stresujące sytuacje, szybciej się poddają, są bardziej podatne na wpływ innych a także szybciej się uzależniają od alkoholu.

 

Kobiecy model picia

Kobiecy model picia, to spożywanie alkoholu w samotności. Wynika to z ról społecznych jakie zostały kobietom przypisane – roli matki i strażniczki ogniska domowego. Według wciąż żywych stereotypów, alkoholiczka to osoba zepsuta moralnie, która powinna znaleźć się poza marginesem społecznym. Natomiast kobiety zadbane, dobrze ubrane, nieraz bardzo dobrze zarabiające, wydają się być poza podejrzeniami. Picie w ukryciu nie wychodzi na jaw przez wiele lat, gdyż bardzo często kobiety piją kiedy wszyscy domownicy już śpią.

Jak alkohol wpływa na organizm kobiet?

Kluczową kwestią jest to, że kobiety uzależnione od alkoholu szybciej doznają szkód somatycznych, takich jak patologiczne zmiany w wątrobie i psychicznych (stany depresyjne, lęki).

Szczególny wpływ na taki stan rzeczy mają czynniki biologiczne związane z różnicą w budowie fizjologicznej kobiet i mężczyzn, między innymi fakt, że kobiety mają mniejszą zawartość wody w organizmie przez co ta sama ilość alkoholu musi rozpuścić się w mniejszej ilości płynów. Zatem, jeżeli ważąca tyle samo kobieta i mężczyzna wypiją taką samą dawkę alkoholu, organizm kobiety otrzyma go więcej.

Alkoholizm kobiecy

Różnice płci w alkoholizmie

Najczęściej wymienia się następujące różnice związane z płcią, a dotyczące przebiegu i leczenia uzależnienia u kobiet (Mellibruda, Sobolewska-Mellibruda, 2006):

  1. Kobiety zazwyczaj w późniejszym wieku niż mężczyźni zaczynają nadużywać alkoholu. W odróżnieniu od mężczyzn, kobiety doświadczają szybciej i więcej negatywnych skutków nadużywania alkoholu i to zarówno w wymiarze biologicznym, psychologicznym, jak i społecznym. Szybkie narastanie negatywnych skutków nadużywania alkoholu określa się jako „teleskopowy rozwój uzależnienia u kobiet”.
  2. Występowanie alkoholizmu w rodzinie, choć prawdopodobnie pełni mniejszą rolę w jego powstawaniu niż u mężczyzn, ale jest również istotne. Obciążenia środowiskowe, zaburzenia seksualne, lękowo-depresyjne cechy osobowości i zamieszkiwanie z pijącym partnerem w sposób istotny zwiększają ryzyko uzależnienia się od alkoholu u kobiet.
  3. Kobiety, które podejmują leczenie alkoholizmu zgłaszają więcej różnorodnych problemów związanych z życiem rodzinnym, osobistym, finansami, pracą zawodową i zdrowiem niż mężczyźni. To właśnie owe problemy stają się często głównym motywem podejmowania leczenia.
  4. U kobiet w połączeniu z alkoholizmem w odróżnieniu od mężczyzn występuje więcej problemów psychicznych i emocjonalnych, zwłaszcza związanych z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Mają też zazwyczaj większe poczucie winy i większy krytycyzm wobec uzależnienia niż mężczyźni.
  5. Najbardziej znaczącymi zwiastunami pojawienia się problemów alkoholowych u kobiet są: początek nadużywania alkoholu w wieku dorastania, przebywanie w nieformalnym związku z partnerem nadużywającym alkoholu, zaburzenia seksualne i/lub wykorzystanie seksualne w dzieciństwie, zaburzenia depresyjne i/lub lękowe, przyjmowanie leków i innych substancji psychoaktywnych.
  6. U alkoholiczek występują swoiste potrzeby fizyczne oraz społeczne oraz problemy psychologiczne. Stąd też konieczne jest budowanie specjalnych programów leczenia dla kobiet uzależnionych od alkoholu.

Warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Dzięki skutecznej terapii w ośrodku „TU i TERAZ” zawsze możliwy jest powrót klienta do całkowitej trzeźwości. Masz problem? Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami!

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj