Blisko 80% kobiet spożywa alkohol. Kobiety piją średnio znacznie mniej alkoholu niż mężczyźni i znacznie rzadziej doświadczają z tego powodu problemów. Niewiele osób wie, że alkohol działa inaczej (bardziej toksycznie) na organizm kobiety niż mężczyzny i że ryzyko negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu przez kobiety jest znacznie większe. Ryzyko to rośnie wraz ze wzrostem ilości wypijanego alkoholu.*
W ostatnich latach zauważyć można niepokojącą tendencję – rośnie liczba nadmiernie pijących młodych kobiet i dziewcząt, a ich poziom picia (co do ilości i częstości spożywanego alkoholu) zbliża się do poziomu picia mężczyzn.
Jak alkohol wpływa na organizm kobiet?
Kluczową kwestią jest to, że kobiety uzależnione od alkoholu szybciej doznają szkód somatycznych, takich jak patologiczne zmiany w wątrobie i psychicznych (stany depresyjne, lęki).
Szczególny wpływ na taki stan rzeczy mają czynniki biologiczne związane z różnicą w budowie fizjologicznej kobiet, między innymi fakt, że kobiety mają większą zawartość wody w organizmie. Jeżeli ważąca tyle samo kobieta, co mężczyzna wypije taką samą dawkę alkoholu, organizm kobiety otrzyma go 40% więcej. Kobiece ciało zawiera procentowo więcej tkanki tłuszczowej, przez co ta sama ilość alkoholu musi rozpuścić się w mniejszej ilości płynów. Dodatkowo kobiety wytwarzają mniej enzymów odpowiedzialnych za metabolizm alkoholu oraz estrogeny, które sprzyjają jego intensywniejszemu wchłanianiu. To dlatego nawet mniejsza dawka alkoholu ma bardziej toksyczne działanie dla kobiet, niż dla mężczyzn.
Alkoholizm kobiet – skutki
Jak regularne nadużywanie alkoholu wpływa na zdrowie kobiet?
Oto 8 przykładów jak alkohol niszczy nasze zdrowie:
- Szybciej i przy mniejszych dawkach przyczynia się do niszczenia wątroby. Organizm kobiet wytwarza w żołądku mniej enzymów metabolizujących alkohol, przez co dociera go więcej do wątroby, zaburzając jej funkcjonowanie.
- U kobiet alkohol silniej niż u mężczyzn osłabia zdolność radzenia sobie ze złożonymi działaniami, np. prowadzeniem samochodu. Dzieje się tak ze względu na silniejszy wpływ alkoholu na zdolności psychomotoryczne u kobiet.
- Nadmierne picie alkoholu sprzyja zaburzeniom hormonalnym, np. związanym z miesiączkowaniem.
- Zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu sutka.
- Picie alkoholu powoduje wypłukanie z organizmu wapnia i zakłóca metabolizm witaminy D, przez co zwiększa ryzyko rozwoju objawów osteoporozy i podatność na złamania u kobiet nadużywających alkoholu.
- Sprzyja huśtawce hormonalnej i zaburzeniom nastroju, szczególnie na tle lękowym i depresyjnym.
- Może przyczyniać się do spadku libido i zainteresowania seksem, a nawet oziębłości i niezdolności do przeżywania orgazmu.
- U kobiet w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia. KAŻDA ilość alkoholu wypitego przez ciężarną jest toksyczna również dla dziecka.*
Na dzień dobry i przed snem
Przyczyn nadmiernego picia alkoholu przez kobiety może być kilka. W przypadku kobiet na wysokich stanowiskach, duże znaczenie ma stres. Nawał obowiązków, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, wysokie wymagania – to wszystko sprawia, że kobieta potrzebuje odreagowania. A najprostszym sposobem na relaks wydaje się alkohol – kieliszek szampana czy lampka wina i już świat wydaje się piękniejszy. Kobieta pije, bo wie, że następnego dnia wróci do pracy, jak gdyby nigdy nic; bo wydaje jej się, że kontroluje sytuację. Niestety, szybko się okazuje, że bez wieczornego kieliszka nie zaśnie. Zresztą, kieliszek niezauważenie zamienia się w butelkę. Kobieta popada w nałóg.
Kobiecy alkoholizm to zbyt głośna samotność
Kobiecy model picia, to spożywanie alkoholu w samotności. Wynika to z ról społecznych jakie zostały kobietom przypisane – roli matki i strażniczki ogniska domowego. Według wciąż żywych stereotypów, alkoholiczka to osoba zepsuta moralnie, która powinna znaleźć się poza marginesem społecznym. Natomiast kobiety zadbane, dobrze ubrane, nieraz bardzo dobrze zarabiające, wydają się być poza podejrzeniami. Picie w ukryciu nie wychodzi na jaw przez wiele lat, gdyż bardzo często kobiety piją kiedy wszyscy domownicy już śpią.
Niejednokrotnie problem wykrywany jest kiedy pojawiają się fizyczne oznaki uzależnienia, bądź też gdy dochodzi do tragedii. Wtedy przychodzi moment na podjęcie decyzji o leczeniu. I tutaj zaczyna się najgorszy proces.
Czas zmierzenia się z ogromnym wstydem, gdyż to właśnie kobiety odczuwają go w większym stopniu niż mężczyźni. Obawy przed przyznaniem się do alkoholizmu są tak silne, że nieraz po prostu nie podejmują się leczenia. Kobietom dużo bardziej towarzyszy poczucie winy, przyznanie się do alkoholizmu jest traktowane przez kobiety jako świadectwo niepowodzenia w roli matki czy też żony.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przeciętnej kobiety. Pije, bo nie ma wsparcia rodziny; bo nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków; bo ma męża, ale czuje się samotna; bo nie tak miało wyglądać jej życie. Są to powody, dla których często piją też kobiety na wysokich stanowiskach. Niezależnie jednak od statusu, kobiety szybciej niż mężczyźni popadają w nałóg. I chyba trudniej dostrzec i zrozumieć, że mają problem. Łatwiej bowiem przyjąć, że to mężczyzna zagląda do kieliszka, ale kobieta? W dodatku, taka która ma dobrą pracę albo kochającego męża? Tylko nikt nie wie, że praca to codzienna orka, a miłość męża to pozory. Pozostaje alkohol.
Dla kobiety pijącej najważniejsze jest wsparcie
Kobiety pijące najwięcej alkoholu to osoby w wieku od 18 do 29 lat, pozostające w stanie wolnym (panny i osoby rozwiedzione), mieszkanki miast (powyżej 50 tys. mieszkańców), uczące się i studiujące oraz bezrobotne. Co dziesiąta kobieta w tym wieku wypija rocznie ponad 7,5l czystego alkoholu, co stwarza ryzyko poważnych szkód zdrowotnych, psychologicznych i społecznych. Walka z alkoholizmem u kobiety zawsze jest trudna, zarówno dla samej pijącej, jak i jej rodziny. Najtrudniejszy krok to przyznanie się: Tak, mam świetną pracę i jestem alkoholiczką. Ale decyzja o podjęciu terapii to często jedyny ratunek dla małżeństwa, kariery, życia. Najważniejsza jest chęć zerwania z nałogiem i wsparcie. Tylko dzięki temu kobiety mają szansę wyrwać się z alkoholizmu, a pracowity dzień kończyć co najwyżej najlepszą herbatą pitą we dwoje niż butelką najdroższego koniaku opróżnianą w samotności.
Potrzebujesz wsparcia? Zadzwoń do Ośrodka „TU i TERAZ”!
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
* na podstawie – Marta Wilczkowska „Alkohol bardziej toksyczny dla kobiet?”; PARPA — Jak piją kobiety?