Zespół abstynencyjny – zespół odstawienia alkoholu

Zespół abstynencyjny – zespół odstawienia alkoholu

Zespół abstynencyjny to zaburzenia psychiczne i somatyczne wynikające z nagłego odstawienia alkoholu. Jego nasilenie może przejawiać się różnie – może to być niewielki niepokój z nudnościami, zawrotami i bólami głowy, poprzez napady drgawkowe, które zagrażają życiu (podobne do tych występujących podczas padaczki), aż po bardzo niebezpieczne majaczenie alkoholowe (inaczej delirium).

Typowe objawy odstawienia alkoholu

Na spadek poziomu alkoholu we krwi organizm reaguje najczęściej objawami ze strony:

• układu pokarmowego (brak łaknienia, nudności, wymioty, biegunki),

• układu krążenia (przyspieszona akcja serca, zaburzenia rytmu, podwyższenia ciśnienia krwi),

• układu wegetatywnego (potliwość, rozszerzone źrenice, suchość śluzówek jamy ustnej, drżenie mięśni).

Należy pamiętać, że im dłuższy był „ciąg alkoholowy” i im większe były dawki alkoholu, tym większe jest ryzyko wystąpienia objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Wiele osób z obawy przed bólem stara się nie dopuścić do ich wystąpienia pijąc tzw. „klina”, czyli określone ilości alkoholu, które mają złagodzić kaca. Często klin może przerodzić się w kolejne upicie się, lub ciąg. Rzeczywiście, sięgnięcie znów po alkohol stanowi najprostszy sposób doraźnego odczucia ulgi, które tylko opóźnia w czasie proces trzeźwienia i towarzyszące mu nieprzyjemne odczucia, z którymi i tak trzeba będzie się zmierzyć.

Powstaje więc błędne koło – alkohol powodując wystąpienie kaca jest jednocześnie źródłem krótkotrwałej ulgi. Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego pojawiają się zwykle 24-36 godzin po zaprzestaniu picia, a więc wówczas, kiedy dojdzie do obniżenia poziomu alkoholu we krwi. Poprzez wytwarzanie objawów abstynencyjnych, organizm osoby uzależnionej domaga się dostarczania kolejnych porcji alkoholu. U 5% uzależnionych pojawiają się powikłania w postaci ostrych psychoz alkoholowych, takich jak majaczenie alkoholowe (delirium tremens), czy ostra halucynoza alkoholowa. U około 15% alkoholików, w okresie pomiędzy 6 a 48 godzinami od odstawienia alkoholu, mogą wystąpić drgawkowe napady abstynencyjne – padaczka alkoholowa.

Niestety, padaczka alkoholowa bywa powodem pojawienia się padaczki późnej. Warto tu zaznaczyć, że padaczka późna w przypadku alkoholików wywołana będzie urazami mózgu, których nabawili się będąc w stanie upojenia oraz uszkodzeniom mózgu wywołanym przez alkohol.

Diagnostyka i powikłania w zespole abstynencyjnym

W zespole abstynencyjnym bardzo ważne jest właściwe postępowanie diagnostyczne, które pozwoli wykluczyć, towarzyszące mu niejednokrotnie, schorzenia takie jak krwiak śródczaszkowy, infekcje, inne zatrucia. Mogą one bowiem dawać również objawy zaburzeń psychicznych.

Alkoholizm jest chorobą śmiertelną, agresywne picie alkoholu prowadzi do groźnych, nieraz nieodwracalnych powikłań!

Zarówno poważne powikłania somatyczne (uszkodzenia układu nerwowego, uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego, marskość wątroby, impotencja, zapalenie trzustki, cukrzyca), jak i psychiczne (np. majaczenie, halucynoza czy stany depresyjne z tendencjami samobójczymi) muszą być leczone w wyspecjalizowanych ośrodkach. Postępowanie w przypadkach zespołów abstynencyjnych polega na odtruciu organizmu, farmakologicznym wyeliminowaniu objawów abstynencyjnych oraz skierowaniu pacjenta do specjalistycznej, wykwalifikowanej placówki leczenia uzależnień. W klinice„Tu i Teraz” pracują specjaliści, którzy niosą pomoc ludziom w każdym stadium choroby.

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj