Uzależnienie od alkoholu – jak zdiagnozować alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu – jak zdiagnozować alkoholizm?

Utrata kontroli nad piciem to jeden z kryteriów diagnozujących uzależnienie od alkoholu (wg. ICD-10). Wielu terapeutów uzależnień i niepijących alkoholików uważają, że ten objaw jest bazowy dla zdiagnozowania uzależnienia.

Alkoholizm zaczyna się z utraty kontroli nad piciem

Już sam termin uzależnienie od alkoholu zawiera w sobie odniesienie do zjawiska utraty zdolności kontroli ilości spożywanego alkoholu. Żaden alkoholik nigdy nie dostrzega w jakim momencie właśnie przeciął granicę kontrolowanego picia, czyli tzw. „picia towarzyskiego”. Osoba uzależniona od alkoholu już po wypiciu pierwszego kieliszka nie jest w stanie zdecydować o ilości wypijanego alkoholu oraz kiedy ma zaprzestać pić.

Poniżej przedstawiono podstawowe punkty dotyczące utraty kontroli nad piciem i świadczące o uzależnieniu od alkoholu:

  1. niemożność skutecznego decydowania o momencie przerwania picia;
  2. ustalanie limitów ilości alkoholu, które później są łamane;
  3. spożywanie alkoholu bez uprzedniego planowania picia, poszukiwanie okazji do wypicia alkoholu;
  4. picie w sposób „dopóki mogę” – osoba nie jest w stanie zakończyć picia zanim nie skończy się alkohol.

Głód alkoholowy. Objawy abstynencyjne a diagnoza uzależnienia od alkoholu

Głód alkoholowy można zdefiniować jako silną, natrętną potrzebę spożywania alkoholu. Jest to mocny wewnętrzny przymus picia, często połączony z poczuciem bezradności, lęku, agresywnym zachowaniem, napięciem itp.

Następnego dnia po upiciu alkoholik czuje się ciężko chory, ma objawy zatrucia alkoholowego – bóle głowy, ogólne rozbicie, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją uwagi, niezdolność do dłuższego wysiłku fizycznego i umysłowego, nudności i wymioty. Ten stan jest nazywany „kacem”.

Do objawów zatrucia dołącza się objawy zespołu abstynencyjnego: po przerywaniu picia pojawiają się specyficzne stany i symptomy – niepokój i drażliwość, ogólna słabość, poty, torsje, wymioty, biegunki, drżenie kończyn, bezsenność, lęki, zaburzenia świadomości. W związku z tym alkoholik musi „klinować” – dostarczać organizmowi niezbędnej dawki alkoholu w celu zmniejszenia objawów abstynencyjnych, ustąpienia bólów i słabości, przywrócenia energii i koncentracji, umożliwienia myślenia. W tak destrukcyjny sposób alkoholik powraca do „normalnego” funkcjonowania. Trwa to jednak krótko, ponieważ alkohol jest stopniowo eliminowany („spalany”) z organizmu, a objawy powracają. Wówczas następuje kolejne uzupełnianie alkoholu. Zaczyna się ciąg alkoholowy.

Diagnoza alkoholizmu

W trakcie terapii alkoholowej pacjenci Ośrodka Uzależnień „TU i TERAZ” piszą własną autodiagnozę uzależnienia, w której mogą uzyskać prawdziwy obraz swojego uzależnienia. Kolejną możliwością diagnozy uzależnienia od alkoholu – sprawdzenia, czy alkohol jest problemem w ich życiu – jest test, w którym starają się odpowiedzieć na kilka prostych pytań pomocnych w podjęciu właściwej decyzji. Udzielenie co najmniej trzech odpowiedzi „tak” jest ostrzeżeniem, że prawdopodobnie już mają poważny problem z alkoholem i potrzebują pomocy terapeutycznej.

Pamiętaj, że osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama (pewnie już masz własne przykre doświadczenia…). Konieczne jest więc leczenie w ośrodku specjalistycznym. Nie zwlekaj! Rozpocznij leczenie choroby alkoholowej tu i teraz!

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj