Czy jestem alkoholikiem? Jeśli się wahasz…

Czy jestem alkoholikiem? Jeśli się wahasz…

Jeżeli już trafiłeś na tę stronę, to znak, że alkohol nie jest dla Ciebie sprawą obojętną. Istotą choroby alkoholowej jest psychiczne i fizyczne oraz społeczne uzależnienie od środka psychoaktywnego jakim jest alkohol. Początki alkoholizmu nie są łatwe do rozpoznania, szczególnie dla chorego. Postaraj się odpowiedzieć na kilka prostych pytań – ta autodiagnoza pomoże Ci podjąć właściwą decyzję czy masz już problem z alkoholem i potrzebujesz niezwłocznej terapii.

Zobacz również: Objawy choroby alkoholowej

Zadajesz sobie pytanie – czy jestem alkoholikiem?

Zastanów się:

  1. Czy kiedy nie pijesz alkoholu jakiś czas towarzyszy Ci niepokój, rozdrażnienie lub zdenerwowanie, a może masz poczucie, że nie wytrzymasz długo bez alkoholu?
  2. Czy pomimo, że wielokrotnie mówiłeś sobie “to już ostatni raz”, wracasz do picia za jakiś czas i pijesz alkohol bez żadnych zahamowań?
  3. Czy zauważyłeś u siebie zmianę tolerancji na alkohol? Kiedyś upijałeś się kilkoma kieliszkami, dziś potrzebujesz np. całej butelki, aby uzyskać pożądany stan. Kiedyś mogłeś wypić “morze alkoholu” i nie było tego widać. Obecnie już po niewielkiej ilości wypitego alkoholu jesteś nietrzeźwy?
  4. Czy kiedy przerywasz picie alkoholu występują u Ciebie: bezsenność, pocenie się, stany lękowe, drżenie rąk, a może omamy wzrokowe lub słuchowe?
  5. Czy pijesz alkohol pomimo widocznych szkód jakie on wyrządza w Twoim życiu?
  6. Czy po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu masz nieodpartą chęć na dalsze picie i nie wiesz ile wypijesz i kiedy skończysz?
  7. Czy „przypadkiem” nie wybierasz spotkań, miejsc, osób, o których wiesz, że dają możliwość wypicia?
  8. Czy potrafisz poprzestać na jednym dniu picia, czy może trwa to kilka dni, tygodni, miesięcy?
  9. Czy robisz przerwy w piciu, aby udowodnić sobie i innym, że nie jest z Tobą tak źle?
  10. Czy miewasz tzw. “urwane filmu”?
  11. Czy wyrzuty sumienia nie powodują u Ciebie kolejnych “zapić”?
  12. Czy masz poczucie, że tracisz rodzinę, a może już ją straciłeś?
  13. Czy siadasz za kierownicę po spożyciu alkoholu, a może już miałeś kolizję lub wypadek samochodowy wynikający z Twojego stanu?
  14. A jak z Twoją wątrobą?
  15. A jak z seksem? – Pamiętaj, że po czterdziestce 80% mężczyzn, pijących duże ilości alkoholu, staje się impotentami.
  16. Czy chodzisz do kina, teatru, czytasz książki, słuchasz muzyki, cieszysz się życiem, czy może spędzasz wieczory z “najlepszym przyjacielem” kieliszkiem?
  17. Czy potrafisz się skoncentrować na pracy, a może myślisz “odwalę co do mnie należy, a potem czas na zasłużonego drinka”?
  18. Czy planujesz kolejne picie? Czy układasz sobie w głowie jak to będzie, gdzie i z kim?
  19. Czy kupiłeś ostatnio coś fajnego swoim bliskim, a może szkoda Ci na to pieniędzy, przecież możesz za to kupić tyle, a tyle alkoholu?
  20. Czy eksperymentujesz z alkoholem np. przerzucasz się na piwo czy wino, bo to w Twoim mniemaniu nie alkohol, a może już pijesz jakieś podłe wynalazki (“wino marki wino”, “ruski spirytus”, “bimber” itp.)

Czy jestem alkoholikiem?

Udzielenie co najmniej trzech twierdzących odpowiedzi jest ostrzeżeniem, że prawdopodobnie są to już początki alkoholizmu i potrzebujesz pomocy. Zapytaj nas jak rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu.

Jestem alkoholikiem – co dalej?

Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama. Konieczne jest podjęcie leczenia w ośrodku leczenia alkoholizmu. Rozpocznij leczenie choroby alkoholowej – nie zwlekaj!

“Tragedią młodego człowieka w początkach alkoholizmu jest to, że wie o nim tak mało. Tragedią starego człowieka w nałogu jest to, że wie o nim tak dużo i tak późno…” (Zdzisław Korczak).

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj