Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Życie z osobą uzależnioną od alkoholu wiąże się ze stanem cierpienia i stałego napięcia. Alkoholizm wywołuje u członków rodziny nie tylko strach, gniew, rozczarowanie, wstyd ale niezwłocznie pociąga za sobą różne problemy: społeczne i finansowe, kłopoty z prawem, przemoc psychiczną i fizyczną. Czy jest to możliwe aby przekonać alkoholika do leczenia w specjalistycznym ośrodku?

Alkoholizm i rodzina

W trakcie picia stopniowo każdy domownik staje się podatny na obsesję alkoholową, mianowicie zaczyna koncentrować swoje życie wokół alkoholu. Rodzina myśli ciągle o tym, czy „ich” alkoholik się dziś napije, czy nie. Co jeszcze można zrobić, by się nie napił. Jak się zachować, gdy przyjdzie pijany… Więc życie, przez bliską osobę, zostało zależne od alkoholu. Właśnie dlatego współmałżonków, dorastające dzieci i innych najbliższych osób nazywa się osobami współuzależnionymi.

Zobacz również: Rodzina alkoholika – Od cierpienia do współuzależnienia

Współuzależnienie wiąże się z postawą przyzwolenia. Poważnym błędem osób z otoczenia alkoholika jest tolerowanie jego picia i udawanie, że problemu nie ma. Bardzo często członkowie rodzin próbują uchronić osobę uzależnioną przed ponoszeniem konsekwencji jej picia, usprawiedliwiają i minimalizują problemy alkoholowe.

Jak przekonac osobe uzalezniona do leczenia?

Jak przekonać alkoholika do leczenia? Czy nakłanianie jest dobrą drogą?

Terapeuci i trzeźwiejący alkoholicy twierdzą, że nic tak skutecznie nie przekonuje o bezsilności wobec alkoholu, jak sam alkohol, a dokładniej konsekwencje wieloletniego picia.

Trudno jest namówić alkoholika na leczenie. Mimo ponoszenia strat alkoholik prawie zawsze nerwowo reaguje na wszelkie próby rozmów na temat jego nałogowego picia. Próbuje udowodnić, że nie ma problemu z alkoholem, a jeśli już nie jest w stanie zaprzeczać oczywistych faktów, obraża się, reaguje w sposób agresywny lub ucieka.

Każdy alkoholik, by dojrzeć do decyzji o terapii alkoholowej, musi osiągnąć swoje dno. Czasem tym dnem może być utrata zdrowia, rozpad albo groźba rozpadu rodziny, problemy w pracy, konflikty z prawem. To, jak głębokie to dno będzie, zależy także od rodziny i ludzi z otoczenia osoby uzależnionej. Im wcześniej alkoholik otrzyma sygnały ostrzegawcze, że dzieje się z nim coś złego i im wcześniej będzie musiał ponosić konsekwencje swojego picia, tym większe są szanse na sukces.

Zobacz również: Kiedy zaczyna się alkoholizm? Utrata kontroli nad piciem

Decyzja o poddaniu się leczeniu w ośrodku uzależnień zawsze jest efektem podobnych bolesnych doświadczeń, które zmuszają alkoholika do uznania, że nie może nadal żyć tak, jak żył.

Jego postawa i motywacja do zmian są najważniejsze, ponieważ w przypadku zmuszenia alkoholika do leczenia wbrew jego woli, po terapii on może bardzo szybko wrócić do picia. Dlatego alkoholikowi należy pozostawić wybór, co chce dalej ze swoim życiem zrobić. Właśnie to jest wybór między życiem, a śmiercią.

Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Pamiętaj!

    1. Pamiętajmy o tym, że jeśli będziemy ciągle wyciągać alkoholika z tarapatów lub usprawiedliwiać jego pijaństwo, bardziej jemu zaszkodzimy niż pomożemy.
    2. Z pomocą profesjonalnych terapeutów można organizować specjalne spotkanie terapeutyczne, efektem którego może być podjęcie decyzji o leczeniu.
    3. Istnieją różne grupy wsparcia dla rodzin alkoholików, jak np. Al-Anon, udzielający profesjonalnej pomocy i wsparcia małżonkom i innym dorosłym bliskim osób uzależnionych. Tego typu grupy pomagają rodzinom zrozumieć, że nie ponoszą one odpowiedzialności za chorobę ich najbliższych, że powinni zadbać również o siebie.

Nie zwlekaj! Idź na spotkanie dla osób współuzależnionych i tam uzyskaj wsparcie, zrozumienie, znajdź nowe możliwości w przekonaniu małżonka-alkoholika do leczenia. Zadzwoń do Ośrodka “TU i TERAZ”!

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj