Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu?
Zacznijmy od końca. W istocie, nie ma większego znaczenia, które z wymienionych trunków pić, ponieważ każdy z nich zawiera alkohol etylowy, czyli substancję toksyczną i psychoaktywną odpowiedzialną za uzależnienie od alkoholu.
Standardowa dawka alkoholu
Standardowa dawka alkoholu to 10 g (lub 12,5 ml) czystego alkoholu etylowego (etanolu). Dawka ta w przeliczeniu na najczęściej spożywane rodzaje napojów alkoholowych wynosi:
- 200 g piwa 5%
- 100 g wina 10%
- 25 g wódki 40%.
Czym jest picie ryzykowne?
Zespół uzależnienia od alkoholu nie powstaje z dnia na dzień. Początek problemu stanowi picie ryzykowne. Przyjęto, że przez picie ryzykowne rozumie się przez spożywanie średnio 4-5 standardowych dawek alkoholu dziennie w przypadku mężczyzn i co najmniej dwóch dawek alkoholu w przypadku kobiet.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że popularne piwa „strong” 0,5 l zawierają aż pięć porcji standardowych alkoholu. Mężczyzna wypijający jedno i kobieta wypijająca dziennie pół takiego piwa, według definicji, piją już w sposób ryzykowny. Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w krótkim czasie ich picie może przybrać rozmiar uzależnienia od alkoholu.
Picie ryzykowne i uzależnienie od alkoholu nie są synonimami. Picie ryzykowne jest jednym z etapów (bardzo krótkotrwałym!) na drodze do choroby alkoholowej. W przypadku picia ryzykownego negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu nie muszą się uwidocznić w chwili obecnej, ale niewykluczone, że pojawią się, jeśli model picia nie zmieni się. Człowiek pijący w sposób ryzykowny pije zbyt dużo (jednorazowo i łącznie w określonym czasie, np. w ciągu tygodnia) i w niewłaściwych okolicznościach (np. w czasie pracy).
Picie ryzykowne to jest preludium do alkoholizmu
Każda osoba pijąca w swój indywidualny sposób reaguje na wypicie alkoholu. Działanie alkoholu etylowego na organizm człowieka jest różnorodne i zależy od kolejnych czynników:
- spożytej ilości napoju,
- stężenia alkoholu w napoju,
- wieku,
- wzrostu i ciężaru ciała,
- płci (kobiety są bardziej wrażliwe na etanol niż mężczyźni),
- ogólnej sprawności fizycznej,
- chwilowej odporności na zatrucie alkoholem (zmęczenie, przemęczenie i rekonwalescencja zwiększają podatność na zatrucia).
Dorosły człowiek przetwarza w ciągu godziny około 10 g etanolu, czyli mniej więcej tyle, ile zawiera szklanka 12-procentowego wina, pół litra 4-procentowego piwa lub kieliszek wódki. Śmiertelna dawka alkoholu to 6-8 g na 1 kg masy ciała.
Bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje!
Brytyjscy eksperci podkreślają, że „nie ma całkowicie bezpiecznej, nie niosącej żadnego ryzyka dla zdrowia ilości alkoholu”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia Europejczyków. Ryzyko szkód zdrowotnych spowodowanych alkoholem zależy w znacznej mierze od ilości wypijanego alkoholu, przy czym naukowcy nie określili dotąd całkowicie bezpiecznej dawki alkoholu, czyli takiej, która gwarantowałaby zupełny brak negatywnych konsekwencji spożywania napojów alkoholowych dla zdrowia.
Większość problemów zdrowotnych o charakterze somatycznym i psychicznym pojawia się w wyniku przewlekłego nadużywania alkoholu. Nierzadko jednak nawet osoby spożywające alkohol okazjonalnie mogą doświadczyć problemów spowodowanych piciem, na przykład zatrucia alkoholem, upicia patologicznego, kaca, urazów fizycznych i wypadków, „urwanych filmów”, przemocy oraz problemów zdrowotnych wynikających z połączenia alkoholu i leków.
Coś takiego jak bezpieczne picie tak naprawdę nie istnieje – zwłaszcza w odniesieniu do osób, które spożywają alkohol regularnie. Wszystkie osoby mające wątpliwości, pytania czy szukające porady w sprawie swojego picia lub picia swoich bliskich mogą się zgłaszać do poradni leczenia uzależnień. Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama – konieczne jest podjęcie terapii w ośrodku leczenia alkoholizmu.
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Objawy choroby alkoholowej
Do dziś wielu ludzi postrzegaalkoholizm w kategoriach moralnych, dla wielu...
Sukces zawodowy a choroba alkoholowa
Alkoholizm to choroba jakże demokratyczna i dotyka także te osoby, które przez...
Choroba alkoholowa i jej objawy
Do dziś wielu ludzi postrzega alkoholizm w kategoriach moralnych, dla wielu...
Zespół FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy
FAS to skrót od nazwy Alkoholowy Zespół Płodowy (ang. Fetal Alcohol Syndrome),...