Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?

Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?

Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama i rzadko decyduje się na terapię z własnej woli. Czy można zmusić alkoholika do leczenia? Prośby i nalegania ze strony otoczenia są często nieskuteczne, na wszelkie uwagi alkoholik reaguje zaprzeczeniem lub agresją. Konieczne jest podjęcie leczenia w specjalistycznym ośrodku leczenia alkoholizmu.

Uzależnienie alkoholowe jest zaburzeniem psychicznym, którego podstawowym objawem jest koncentracja na spożywaniu alkoholu i ciągła lub wciąż nawracająca potrzeba picia, tzw. „głód alkoholowy”.

W Polsce działa wiele poradni leczenia uzależnionych od alkoholu i aby się do nich zgłosić nie jest konieczne żadne skierowanie ani spełnienie szczególnych warunków.

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest trwałym procesem wymagającym motywacji ze strony chorego, wsparcia ze strony jego rodziny oraz doświadczenia i umiejętności terapeuty. Ośrodek Uzależnień „TU i TERAZ” wyróżnia się wśród innych placówek gdyż nasi terapeuci posiadają osobiste doświadczenie choroby alkoholowej.

Faktem jest, że jedynie kilku osobom na 100 pijących udaje się zerwać z nałogiem bez profesjonalnej pomocy. O wysokiej skuteczności terapii „TU i TERAZ” można stwierdzić wiedząc, że ponad 70% naszych klientów stosuje zalecenia terapeutyczne i utrzymuje trzeźwość. Statystyki te oparte są na podstawie frekwencji podczas uroczystych rocznic trzeźwości oraz stałych kontaktów z klientami Ośrodka.

Na świecie stosuje się obecnie kilkadziesiąt metod terapeutycznych, ale jedynie w przypadku niewielu z nich można mówić o udowodnionej skuteczności.

Podstawową metodą leczenia uzależnienia od alkoholu jest psychoterapia – indywidualna i grupowa. W Polsce większość koncepcji leczenia odwykowego opiera się na tak zwanym modelu Minnesota. Powstał on na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w USA, łącząc doświadczenia psychiatry, psychologa oraz trzeźwiejących osób uzależnionych.

Celem spotkań grupowych i indywidualnych jest wytworzenie u pacjenta umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami w sytuacjach, które zwykle prowadzą do sięgania po alkohol. W naszym Ośrodku poprzez wiele lat doświadczenia został opracowany innowacyjny i niezwykle skuteczny program terapeutyczny „TU i TERAZ”, który właśnie odpowiada na pytania „Jak sobie poradzić ze sobą?” i „Jak żyć żeby nie pić?

Program ten w zasadzie jest oparty na modelu Minnesota i skierowany jest zarówno indywidualnie do każdego uczestnika terapii, jak również do grupy osób wzajemnie sobie pomagających w osiągnięciu trzeźwości. Poruszamy w nim ważne aspekty życia rodzinnego, społecznego, zawodowego, rozwoju osobistego i rozwoju duchowego. Wzajemna praca, szacunek, zrozumienie i przede wszystkim jedność w dążeniu do celu, jakim jest życie w trzeźwości są gwarantami osiągnięcia sukcesu.

Warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Dzięki skutecznej terapii w ośrodku „TU i TERAZ” zawsze możliwy jest powrót klienta do całkowitej trzeźwości.

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj