Czym jest destrukcja alkoholowa?

Czym jest destrukcja alkoholowa?

Wiadomo, że istotą choroby alkoholowej jest psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka narkotycznego jakim jest alkohol. Czasami zdarza się, że osoba uzależniona doskonale wie, jaki wpływ ma na organizm spożywanie alkoholu, lecz mimo tego nie zaprzestaje picia.

Ogólnie mówiąc destrukcja alkoholowa to jest totalne rujnowanie organizmu. Innymi słowy to zestaw zgubnych mechanizmów w zachowaniu alkoholika, które prowadzą do wyniszczenia jego psychicznego i fizycznego zdrowia.

Destrukcja alkoholowa

Objawy destrukcji alkoholowej

Najważniejszym objawem destrukcji alkoholowej jest to, że alkoholik nie przeprowadza żadnych działań w zakresie rzucenia picia. Picie zastępuje stopniowo inne potrzeby i staje się jedynym celem życia. Oprócz utraty kontroli nad swoim zachowaniem, alkoholik łamie (rujnuje) podstawowe zasady społeczne, czego wynikiem jest coraz większa separacja i odrzucenie ze strony środowiska.

Zaczynają pojawiać się stany depresyjne i myśli samobójcze. Normą dla alkoholika stają się agresywne zachowania. Etap destrukcji alkoholowej często wymaga interwencji specjalistycznej, ponieważ dalszy rozwój tego niebezpiecznego procesu może doprowadzić do tragedii.

Wpływ picia na problemy osobiste i zawodowe

W trakcie terapii stacjonarnej w Ośrodku „TU i TERAZ” dużą uwagę przywiązuje się do wspólnej pracy terapeuty i klienta na temat „Destrukcja alkoholowa: co ja straciłem przez alkohol?”. Na podstawie zaproponowanych pytań klient musi osobiście opisać niszczące działanie alkoholu we wszystkich obszarach swojego życia.

1. Alkohol a rodzina

Alkoholizm jest chorobą, która dotyka całą rodzinę. Członkowie rodziny i bliskie Ci osoby w Twoim życiu prawdopodobnie doznawały cierpień i problemów w związku z Twoim piciem. Jak wpływało Twoje picie na osoby z najbliższego otoczenia?

2. Alkohol a praca

Jak picie wpływało na wykonywanie zadań życiowych? W jaki sposób picie wpłynęło na Twoje życie zawodowe i szkolne? W jaki sposób załatwiłeś różne zadania i obowiązku w związku z piciem?

3. Degradacja zawodowa i społeczna

Jak picie wpłynęło na Twoje współżycie z innymi ludźmi? Czy stałeś się przykry w kontaktach z innymi, czy picie alkoholu zaszkodziło Twojej reputacji? Czy w związku z piciem kontaktujesz się z takimi ludźmi, z którymi nie przebywałbyś w innych okolicznościach?

4. Degradacja psychiczna

Wpływ picia na Twoje życie uczuciowe i duchowe. Czy czujesz się samotnym, nie potrzebnym, poniżonym i zgnębionym? Czy ogarniało Cię uczucie przerażenia, utraty sensu i radości życia, utraty wiary itp.

5. Konflikt moralny

Wpływ picia na Twój charakter i ideały osobiste. Jak niszczyłeś lub komplikowałeś swoim postępowaniem to co było dla Ciebie wartościowe?

6. Alkohol a problemy osobiste

Czy używałeś alkoholu do tego by czuć się w porządku, odważnym i silnym, by pozbyć się nieśmiałości, poczucia winy itd. Czy sądzisz, że picie przyczyniło się do Twojego poczucia małej wartości, braku szacunku dla siebie, poczucia bezradności, beznadziei? Jak alkohol wpływał na Twoje życie seksualne? Czy używałeś alkoholu zamiast bezpośredniego radzenia sobie z rzeczywistymi powodami Twojego gniewu, smutku, niepokoju, winy, samotności?

7. Reakcje agresywne, konflikty z prawem. Chorobliwe i niebezpieczne zachowania przeciw sobie i innym

Przypomnij sobie przykłady bijatyk, uszkodzeń ciała, bycia pobitym w okolicznościach związanych z piciem, agresywnych i wulgarnych wypowiedzi, zaburzeń w pamięci tego co się działo, niezdolności do zdawania sobie sprawy z tego. W jaki sposób dotarło do Ciebie wciąganie siebie lub innych w niebezpieczne sytuacje, próby samobójcze, zasypianie z palącym papierosem, przykłady czynów których byś nie dokonał nie pijąc?

Destrukcja alkoholowa

Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama. Nie każdy uzależniony zdaje sobie sprawę z istniejącego problemu, bądź – mimo jego świadomości – decyduje się na terapię. Prośby i nalegania ze strony otoczenia są często nieskuteczne, na wszelkie uwagi alkoholik reaguje zaprzeczeniem lub agresją. Konieczne jest podjęcie leczenia w specjalistycznym ośrodku leczenia alkoholizmu.

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj