Alkohol a sen – czyli jak alkohol wpływa na nasz sen?

Alkohol a sen – czyli jak alkohol wpływa na nasz sen?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że alkohol to dobry środek nasenny. To przekonanie ma pewną podstawę – alkohol rozluźnia, wprawia w dobry nastrój i wywołuje poczucie senności. Według badań około 25% osób cierpiących na bezsenność ma tendencję do wspomagania się alkoholem. Czy alkohol i sen to naprawdę dobre towarzystwo, czy to dobrana para?

Alkohol na sen to raczej recepta na zaburzenia jego rytmu

Człowiek dorosły śpi w nocy przeciętnie do 8 godzin. Dane badań medycznych świadczą, że brak snu może mieć poważne konsekwencje, mianowicie zwiększone ryzyko zaburzeń depresyjnych, zaburzeń oddychania oraz chorób serca.

Prawidłowy sen ma dwie fazy: REM – nieco płytszą, podczas której śnimy, oraz NREM, czyli fazę głębokiego snu, w którym następuje prawdziwa regeneracja organizmu. Ważne jest, by obie fazy były zrównoważone i odpowiednio długie, wtedy budzimy się wyspani i pełni sił.

Alkohol mocno ten proces zaburza. Przede wszystkim powoduje wzmożenie senności i szybkie zapadnięcie w sen bardzo głęboki, ale – co ważne – tylko na pierwsze godziny. Potem sen się bardzo spłyca, w efekcie – mimo czasem bardzo długiego odpoczynku – budzimy się rozbici, ospali i zmęczeni.

Rano następuje również rozpad alkoholu, w wyniku którego uwalniają się toksyny, które dodatkowo spłycają i niszczą jakość snu. Im większe ilości wypitego alkoholu, tym bardziej zaburzony jest sen.

Bezsenność po alkoholu, koszmary i inne problemy…

Większość z nas doświadczyła senności po alkoholu, dlatego przez niektórych zaczął on być uważany za dobry substytut leków nasennych. Okazuje się jednak, że jest to „lekarstwo” bardzo pozorne, bo “sen alkoholowy” prawie nigdy nie regeneruje organizmu.

W chorobie alkoholowej stany bezsenności są nasilone i z czasem mogą przejść w całkowitą bezsenność. Sen alkoholików jest płytki i niekomfortowy. Chorzy często wybudzają się, nawiedzają ich koszmary, przez co osoba chora wstaje wyczerpana i zmęczona. Gwałtowne zaprzestanie picia doprowadza do wystąpienia zespołu odstawienia, którego skutkiem jest trwałe zaburzenie snu. Bezsenność po odstawieniu alkoholu może objawiać się nocnymi potami, nieuzasadnionym lękiem. Powstaje błędne koło – bezsenność komplikuje przebieg kuracji odwykowej, a osoby uzależnione w większym stopniu są narażeni na powrót choroby.

Skutkiem działania alkoholu są zaburzenia snu oraz zaburzenia innych podstawowych procesów życiowych, co pogłębia istniejące choroby i wywołuje nowe dolegliwości. Ostatnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wyraźnie wskazują, że bezsenność także jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Alkohol co prawda rzeczywiście wzmaga senność, ale jest to działanie chwilowe i nie daje snu, który zapewnia wypoczynek. Jeśli będzie nadużywany, może doprowadzić do zupełnej bezsenności.

Jeśli uważasz, że dotyczy Cię problem alkoholowy, skontaktuj się z nami! Jesteśmy w stanie Ci pomóc. Dzięki skutecznej terapii w ośrodku TU i TERAZ możliwy jest powrót do całkowitej trzeźwości.

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj