Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Jakie są psychiczne objawy alkoholizmu?
Nałogowe picie alkoholu prowadzi do wyniszczenia organizmu. Kondycja i funkcjonowanie narządów wewnętrznych np. żołądka czy wątroby ulega istotnemu pogorszeniu wskutek regularnego spożycia napojów wyskokowych. Niemniej jednak choroba alkoholowa ma także negatywny wpływ na psychikę osoby uzależnionej. Jakie są objawy psychiczne alkoholizmu? W jaki sposób należy leczyć zaburzenia psychiczne po alkoholu?
Objawy psychiczne alkoholizmu – jak powstają?
Napoje alkoholowe czy narkotyki to substancje odurzające. Spożycie nawet niewielkich ilości alkoholu ma mniej lub bardziej widoczny wpływ na czynności poznawcze i funkcje psychologiczne. Nie sposób przeoczyć faktu, że osoby w stanie upojenia mają trudności z logicznymi i składnymi wypowiedziami, nie są do końca świadome sensu prowadzonej rozmowy, a nawet mogą doznać tzw. urwanego filmu. Co więcej, często można zaobserwować, że zwiększająca się dawka spożywanego alkoholu wpływa na nastrój – początkowo wprawia w euforię i powoduje rozluźnienie, później może prowadzić do obniżenia samopoczucia czy wręcz doprowadzić do nostalgii i melancholii.
Uzyskaj Pomoc Natychmiast! +48 669 969 209
KONSULTUJEMY I WSPIERAMY CAŁODOBOWO
Pojawienie się zaburzeń psychicznych po alkoholu to w głównej mierze regularne oddziaływanie toksycznej substancji na komórki nerwowe. Długotrwałe spożycie dużych ilości napojów alkoholowych skutkuje stopniowym uszkodzeniem neuronów, które nie mają możliwości ulec regeneracji. To natomiast przekłada się nieprawidłowości w zakresie pracy układu nerwowego. Nastrój alkoholika i jego stan psychiczny pogarszają się z każdą kolejną dawką. Natomiast nałóg popycha uzależnionego do dalszego picia, co pozornie ma na celu polepszenie samopoczucia. Tym sposobem alkoholicy wpadają w błędne koło, w którym nie ma miejsca na możliwość wytrzeźwienia. Co gorsza, z biegiem czasu zaczynają pojawiać się inne, znacznie poważniejsze objawy psychiczne alkoholizmu.
Alkoholizm – objawy psychiczne
Początkowo objawy psychiczne alkoholizmu ograniczają się do licznych zaprzeczeń i iluzorycznego myślenia o aktualnej sytuacji. Alkoholicy w pierwszych etapach mogą robić przerwy w piciu, aby udowodnić sobie i otoczeniu, że mają kontrolę nad „nieistniejącym” nałogiem. Choć istnieją realne dowody na nadmierne spożycie alkoholu, to jednak chory zaprzecza istnieniu problemu. Niejednokrotnie drwi z nazywania go alkoholikiem, bagatelizuje skalę problemu, często wspomina, że powodem częstego picia jest np. praca lub ktoś z najbliższego otoczenia.
Z biegiem czasu alkohol zaczyna odgrywać coraz to ważniejszą rolę w życiu uzależnionego. Picie alkoholu zaczyna być traktowane nie tylko jako okazjonalna przyjemność, ale i sposób na rozwiązywanie większości problemów np. zmniejszenie stresu i rozładowanie nerwów, przeciwdziałanie dolegliwościom bólowym, poprawę samopoczucia. Niejednokrotnie spożycie napoju alkoholowego okazuje się jedynym skutecznym sposobem na zaśnięcie. Chęć uzyskania stanu upojenia przekształca się w przymus, co należy rozumieć jako tzw. głód alkoholowy. Konieczność picia i odczuwanie jego braku rzutują na kondycji psychicznej uzależnionego, który zaczyna przejawiać coraz większą agresję, egoistyczną postawę wobec innych, a także obojętność lub niechęć do innych zajęć niż picie.
Trwająca spirala nałogowego spożywania alkoholu potęguje uszkodzenie neuronów. To z kolei skutkuje stopniowym rozwojem rozmaitych zaburzeń dotyczących psychiki uzależnionego, co może prowadzić do trwałych zmian w zachowaniu.
Najczęstsze zaburzenia psychiczne po alkoholu
- Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych po alkoholu. U mężczyzn picie przeważnie poprzedza późniejszą depresję, natomiast w przypadku kobiet jest zgoła odwrotnie – najpierw występują problemy z samopoczuciem, które prowadzą do nadmiernego spożycia.
- Paranoja alkoholowa zwana też zespołem Otella dotyczy w głównej mierze sfery związkowej. Osoba uzależniona jest przekonana o braku wierności ze strony partnera lub partnerki. Często pojawiają się bezpodstawne oskarżenia, agresja słowna lub fizyczna wobec drugiej strony, a także inne chorobliwe zachowania np. podsłuchiwanie rozmów telefonicznych, sprawdzanie komputera czy śledzenie w celu udowodnienia zdrady.
- Zaburzenia osobowości i zachowania często określane zespołami otępiennymi. Początkowo objawiają się huśtawką emocjonalną – od wybuchów euforii, po impulsywność i wrogość wobec otaczającego otoczenia. To rezultat uszkodzenia kory mózgu, która odpowiada za sferę intelektualną i emocjonalną człowieka. Alkoholicy z zespołami otępiennymi z czasem tracą samodzielność w zakresie wykonywania podstawowych czynności np. przygotowywania posiłków.
- Halucynoza alkoholowa to nic innego jak występowanie omamów słuchowych wskutek długotrwałego picia. Treść przekazywanych informacji przez słyszane głosy są zwykle odbierane przez alkoholika jako niebezpieczne. Niejednokrotnie mogą wzbudzać w osobie uzależnionej poczucie zagrożenia (np. że jest śledzona lub obmawiana przez otoczenie), a nawet skłaniać do niebezpiecznych czynów (np. wyrządzenia komuś krzywdy czy popełnienia samobójstwa).
- Majaczenie alkoholowe odnosi się do omamów wzrokowo-słuchowych. Delirium tremens czy też gorączka jest zaburzeniem świadomości u alkoholika, któremu towarzyszą halucynacje, nadmierne poczucie lęku oraz liczne objawy somatyczne np. nadmierna potliwość, pobudzenie psychoruchowe, problemy ze snem czy też mniej lub bardziej nasilone drżenie mięśniowe.
- Zespół amnestyczny często określany też zespołem Korsakowa i encefalopatią Wernickiego. W tym przypadku niedożywienie i towarzyszące mu niedobory witamin, a zwłaszcza tiaminy (witamina B1) skutkują zaburzeniami neurologicznymi. Głównym problemem jest niezdolność do zapamiętywania i odtwarzania nowych, przeważnie niedawno dostarczonych informacji. Alkoholicy z zespołem amnestycznym często przejawiają zaburzone poczucie czasu i przestrzeni, nie są w stanie przypomnieć sobie ostatnich dni lub godzin. Niejednokrotnie przeszłość splata się z aktualnymi wydarzeniami w jedność, tworząc przekłamany obraz rzeczywistości. Ponadto występują różnorodne nieprawidłowości neurologiczne np. drgawki, upośledzona koordynacja ruchowa, oczopląs, zaburzenia czucia.
Ośrodek leczenia uzależnień TU i TERAZ oferuje profesjonalne wsparcie w walce z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Wieloletnie doświadczenie naszych terapeutów oraz współpraca z lekarzami gwarantują realną pomoc wobec psychofizycznych objawów uzależnienia. Zapewniamy dyskrecję, dbamy o bezpieczeństwo pacjentów i pomagamy im stawiać pierwsze kroki w kierunku trzeźwości. Skontaktuj się z nami – nigdy nie jest za późno, aby zadbać o własną przyszłość.
Powiązane artykuły
Sukces zawodowy a choroba alkoholowa
Alkoholizm to choroba jakże demokratyczna i dotyka także te osoby, które przez...
Kiedy zaczyna się alkoholizm? Utrata kontroli nad piciem
Utrata kontroli nad piciem jest podstawowym dowodem rozwiniętego już uzależnienia...
Jak przestać pić? Jak żyć żeby nie pić?
Ile razy słyszeliśmy te i podobne im pytania. Słyszeliśmy tak od naszych klientów...
Alkoholizm
Uzależnienie od alkoholu, alkoholizm, choroba alkoholowa -wszystkie te określenia...