Zachowania świadczące o problemie alkoholowym

Zachowania świadczące o problemie alkoholowym

Czy jesteś osobą uzależnioną od alkoholu? Czy wiesz, że ważniejsze są rodzaje i częstotliwości zachowań, które mogą składać się na uzależnienie, niż liczba wypitych drinków?

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach lub w dłuższym czacie poważnie wpływa na układ nerwowy, powodując negatywne zmiany zarówno w myśleniu, jak i w zachowaniu osoby pijącej. Zachowania alkoholika można określić ogólnie mianem „nienormalnych”, ale osoba pod wpływem alkoholu będzie uparcie twierdzić, że w niczym nie odbiega od normy.

Typowe zachowania alkoholika:

  • zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, zawodowych;
  • prowokowanie konfliktów, kłótni, awantur, znęcanie się nad członkami rodziny;
  • kłamstwo, ucieczka przed rzeczywistością, oszukiwanie siebie, że alkohol nie jest źródłem kłopotów;
  • wyzbycie się wszelkich zahamowań i wyrzutów sumienia;
  • rezygnowanie z własnych zainteresowań na rzecz picia;
  • po odstawieniu alkoholu – rozdrażnienie, poirytowanie, niepokój, brak koncentracji, wahania nastroju;
  • użalanie się, wycofanie się z życia i pogrążenie się w apatii, izolacja;
  • reakcje agresywne, konflikty z prawem;
  • chorobliwe i niebezpieczne zachowania przeciw sobie i innym.

Czy występuje uzależnienie od alkoholu? Podejście medyczne do tego jak zachowuje się alkoholik

Systematyczne spożywanie alkoholu prowadzi do zmiany zachowań i poważnych zaburzeń psychicznych. Skutecznym narzędziem diagnozowania występującego uzależnienia jest klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – DSM. Chodzi o zachowania pijącej osoby, które mogą świadczyć o uzależnieniu od alkoholu.

O problemie alkoholowym można mówić, jeśli u danej osoby występują co najmniej dwa spośród wymienionych niżej kryteriów i utrzymują się przez co najmniej 12 miesięcy. Intensywnej interwencji terapeutycznej wymaga osoba, u której stwierdzono sześć lub więcej symptomów.

1. Często zdarza ci się spożywać alkohol w większych ilościach lub przez dłuższy czas, niż zamierzałeś.
2. Odczuwasz uporczywe pragnienie picia alkoholu lub towarzyszące temu nieudane próby ograniczenia lub kontrolowania picia.
3. Poświęcasz wiele czasu na aktywności związane ze zdobywaniem alkoholu, piciem i niwelowaniem skutków picia.
4. Zdarza ci się odczuwać tak silną potrzebę picia, że nie możesz myśleć o niczym innym.
5. Z powodu picia zaniedbujesz inne obowiązki – w pracy, w szkole lub w domu.
6. Spożywasz alkohol pomimo ciągłych lub nawracających problemów: rodzinnych, zawodowych itd. spowodowanych lub pogłębionych przez działanie alkoholu.
7. Ograniczyłeś lub porzuciłeś inne ważne aktywności (społeczne, zawodowe lub rekreacyjne) z powodu alkoholu.
8. Zdarzają ci się sytuacje po wypiciu, które zagrażają zdrowiu twojemu lub innych (prowadzenie samochodu pod wpływem, pływanie, ryzykowne zachowania seksualne).
9. Nie przestajesz pić mimo ciągłych lub nawracających problemów fizycznych lub psychicznych (depresja, lęki, problemy ze zdrowiem), prawdopodobnie spowodowanych lub pogłębionych przez działanie alkoholu.
10. Czujesz, że musisz pić więcej, by osiągnąć pożądany efekt upojenia (tolerancja na alkohol).
11. Po odstawieniu alkoholu zauważasz objawy zespołu abstynencyjnego: np. kłopoty ze snem, drżenie, niepokój, mdłości, pocenie się, kołatanie serca) i/lub w celu zmniejszenia tych objawów sięgasz po inne substancje (np. benzodiazepiny).

Jeśli spośród opisanych tu sytuacji chociażby kilka dotyczy Ciebie, to powinieneś zastanowić się nad zgłoszeniem na terapię alkoholową!

Osoba chora na alkoholizm nie zdaje sobie sprawy z istniejącego problemu, bądź – mimo jego świadomości – nie decyduje się na terapię. Prośby i nalegania ze strony otoczenia są często nieskuteczne, na wszelkie uwagi alkoholik reaguje zaprzeczeniem lub agresją. Konieczne jest podjęcie leczenia w specjalistycznym ośrodku leczenia alkoholizmu.

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj