
Jak przestać pić? Jak żyć żeby nie pić?
Ile razy słyszeliśmy te i podobne im pytania. Słyszeliśmy tak od naszych klientów jak i od ich rodzin, bliskich. Ile w tych pytaniach bólu, smutku, bezradności i razem z tym – nadziei i pragnienia.
My, terapeuci Ośrodka TU i TERAZ, posiadamy nie tylko wiedzę merytoryczną na temat choroby alkoholowej, ale i własne bolesne doświadczenia jej tragicznych skutków. Przekonaliśmy się poprzez własne straty, że alkoholizm jest chorobą podstępną i bezlitosną, potężną i destrukcyjną. Mamy bogate doświadczenie z okresu picia ale również z okresu trzeźwienia.
Nie da się przestać pić w oparciu o własne siły, alkoholikowi są potrzebne wsparcie i pomoc. Ta pomoc powinna być zawodowa, nieprzymusowa i skuteczna. I to nie jest łatwą sprawą bo osoba uzależniona od alkoholu w każdy sposób zaprzecza oczywistym faktom, nerwowo reaguje na rozmowy na temat jego nałogowego picia. Alkoholik prawie zawsze będzie udowodniał , że nie ma problemu z alkoholem, że sam sobie poradzi. Będzie pił pomimo ponoszenia dużych strat — utraty zdrowia, rozpadu rodziny, problemów w pracy, konfliktów z prawem. Będzie cierpiał sam i sprawiał cierpienie bliskim…
Uzyskaj Pomoc Natychmiast! +48 669 969 209
KONSULTUJEMY I WSPIERAMY CAŁODOBOWO
Jest rozwiązanie. – Terapia specjalistyczna
Z całego naszego doświadczenia wiemy, że najważniejsze w terapii alkoholowej jest atmosfera pobytu w ośrodku i poczucie bezpieczeństwa. Niezbędne, żeby klient zrozumiał i odczuł, że jest „wśród swoich”.
Nie ukrywamy prawdy i mówimy Klientom o tym, że alkoholizm jest chorobą śmiertelną i postępującą. Wiemy, jak leczyć tą chorobę, jak wstrzymać jej postęp, jak ozdrowić ciało, umysł i najważniejsze – cierpiącą duszę.
…Naszym celem było stworzenie Ośrodka leczenia uzależnień oferującego najwyższy poziom usług terapeutycznych, a także zapewniającego domową atmosferę. To jest otwarty i ciepły Dom, w którym można odnaleźć utraconą wiarę i przepełnić się radością do życia.
Terapia indywidualna i grupowa, warsztaty, ćwiczenia, muzykoterapia, konsultacje z psychologiem, testy, medytacja, filmoterapia… – każdy dzień w Ośrodku jest niesamowicie nasycony i pożyteczny. Nowe umiejętności i wartości, widoczne zmiany swojego zachowania i myślenia, sprawdzone „narzędzia” do utrzymania trzeźwości – ta terapia naprawdę skutkuje. Każdy z klientów Ośrodka leczenia alkoholizmu TU i TERAZ może wprost powiedzieć: „Tu mi dobrze. Teraz nie jestem samotny”.
Terapia alkoholowa w Ośrodku leczenia alkoholizmu TU i TERAZ to 30-dniowa praca nad sobą: zrozumieć istotę alkoholizmu, napisać własną autodiagnozę uzależnienia od alkoholu, nauczyć się asertywności i pokory, wymienić swoje wartości i uświadomić w jaki sposób trzeba dbać o nie, znaleźć źródło wsparcia w gronie niepijących alkoholików, postawić pierwsze kroki w kierunku nowego trzeźwego życia…
„Dlaczego chcę przestać pić?” „Jak nauczyć się panować nad swoimi emocjami?” „Moje uczucia i samoobserwacja.” „Co to znaczy być asertywnym?” – tematy grupowych warsztatów i ćwiczeń są rozmaite i inspirujące.
Sedno zdrowienia – indywidualna terapia. Każdy alkoholik jest absolutnie samotny, odizolowany od rodziny i społeczeństwa, boi się mówić o swoich tragicznych przeżyciach i olbrzymich stratach, związanych z nadużywaniem alkoholu. Otwarte rozmowy z terapeutami, psychologiem przygotowują naszych podopiecznych do pożytecznego nastawienia na leczenie alkoholizmu, nasycają pewnością i nadzieją.
Razem uczymy się trzeźwieć, próbujemy zmienić myślenie, zmieniamy swoje nastawienie i staramy się pogodzić z rzeczywistością… Tak, terapia alkoholowa czasami przypomina żłobek – stawiamy pierwsze kroki na trzeźwo, uczymy się żyć bez alkoholu, budujemy swój świat odnowa.
Wspieramy naszych klientów po ukończeniu terapii
Terapia alkoholowa – i o tym dobrze wiemy! – nie kończy się po opuszczeniu placówki. Terapia, czyli zdrowienie, trwa całe życie i dlatego wspieramy wszystkich naszych „absolwentów” – prowadzimy spotkania dla niepijących alkoholików, utrzymujemy kontakt z rodzinami naszych klientów, organizujemy uroczyste Rocznice trzeźwości, dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Co naszym zdaniem jest niezbędne do utrzymania trzeźwości?
- Uczciwość, szczerość i prawdomówność. Pokora i ufność. Zrozumienie i umiejętność słuchania innych.
- Stosowanie skutecznych programów i technik zdrowienia otrzymanych w trakcie terapii (programy 24h, „HALT” itp.)
- Regularne spotkania z grupą niepijących osób. Rozmowy. Komunikuj się co najmniej trzy razy w tygodniu z grupą wsparcia, która doda Ci pozytywnego nastawienia i otuchy.
- Wyrażanie pragnień i myśli. Czyli konkretne stwierdzenie o tym, czego Ci brakuje – pochwały, wsparcia, miłych słów czy przyjacielskiego kopniaka, żeby wrócić do rzeczywistości.
- Pozytywne nastawienie. Powiedz stanowcze NIE sarkazmowi, wyśmiewaniu i wyrzutom, a zwłaszcza złym prognozom.
- Korzystaj z pomocy terapeuty lub psychologa po zakończeniu terapii. Również kontaktuj się z kolegami i przyjaciółmi, których poznałeś na terapii.
- Bądź wdzięczny, nie ignoruj ani próśb ani propozycji pomocy i wsparcia. Bardzo pomocne Ci będzie prowadzenie Dziennika wdzięczności.
- Mądry przewodnik. Powinna to być osoba, która pomyślnie przeszła trudną ścieżkę powrotu do zdrowia, do której można zwrócić się o radę i zdobyć doświadczenie.
- Pozytywne środowisko, które stanie się motywacją do dalszych zmian.
- Gotowość wspierania i dzielenia się własnym doświadczeniem.
Myślisz, że za dużo? – W sam raz! Trzeźwienie to piękna i ciekawa przygoda. Trzeba tylko uwierzyć w to że Cię na to stać i uświadomić, że nie jesteś samotny.
Życie bez alkoholu – dlaczego warto przestać pić?
Można sporo mówić na ten temat: o profitach trzeźwienia, o nareszcie szczęśliwej rodzinie niepijącego alkoholika, o tym, że życie staje się wartościowym, że rzeczywistość bez alkoholu nie denerwuje i jest fascynująca.
Oto słowa Grześka, który trafił do nas na terapię w lutym 2016 r.
Do Ośrodka TU i TERAZ trafiłem w strasznym stanie – po wielomiesięcznym ciągu.
Byłem po zamkniętej terapii w Kobierzynie ale i po 3 detoksach szpitalnych. Po nieudanej przymusowej terapii dziennej. Nie widziałem ani ja ani moja żona szansy. Ta miała być ostatnia. Miałem papiery rozwodowe w ręce i zapowiedź braku powrotu do domu bez zmiany siebie…
Chciałem pić i tylko to się liczyło. Traciłem dzieci – traciłem rodzinę.
…Pierwsze dni trzeźwiałem w izolatce. Nic nie docierało bo nie mogło do tego zapitego łba. Ale po jakimś czasie zacząłem trybić. Nie wszystko ale słuchałem. Bardziej przemawiały do mnie nocne gadki w kuchni ze wspaniałymi ”współosadzonymi “.
Ale zaczęło mi się to podobać.
Przykładałem się do pisania kroków – siedziałem długo w nocy bo jak piłem na całego więc i to chciałem zrobić porządnie. Podobało się to co pisałem a mnie podobała się trzeźwość.
Uwielbiałem słuchać terapeutów. Poranne medytacje i wdzięczności. Polubiłem chodzić na spotkania z niepijącymi alkoholikami. Czas płynął – żona odwiedziła mnie tylko raz – dając czas ale jeszcze nie dając nadziei. Siostra przesłała listy do mnie pijanego i trzeźwego, który czytałem przed wszystkimi. Były łzy – wzruszenia i ulgi chyba.
Wyszedłem wyposażony w narzędzia do fajnego życia. Z wiedzą i wiarą we mnie moich przyjaciół (tak, mogę Ich tak nazywać). Była to najlepsza decyzja (chociaż nie do końca moja) w moim życiu.
Mija właśnie 7 lat.
Żyję jak gość. Nie finansowo ale jestem trzeźwy. Mając trzeźwość mam rodzinę czyli mam wszystko. Mam kontakt z innymi alkoholikami – w moim Drugim Domu (bo tak zawsze będę nazywał Ośrodek leczenia alkoholizmu TU i TERAZ na Zakamyczu w Krakowie). Chociaż uratowali mi życie i zawsze będą moimi mentorami – teraz traktuję Ich jak rodzinę.
Cud się stał – 12 lat picia poszło w zapomnienie (chociaż nigdy nie zapomnę kim jestem) – Anioły pomogły – ja włożyłem trochę pracy i jest jak jest…
Jest fajnie…
Warto przestać pic, warto zgłosić się na terapię alkoholową, można zacząć życie na nowo – o tym świadczą setki (!) listów i opinii od naszych „absolwentów” i ich rodzin. Cieszymy się, że tych dobrych słów jest coraz więcej.
Będziemy się cieszyć jeśli kolejny list-świadectwo nadejdzie od Ciebie, przyjacielu, lub od twojej rodziny.
Warto być trzeźwym!
Uzyskaj Pomoc Natychmiast! +48 669 969 209
KONSULTUJEMY I WSPIERAMY CAŁODOBOWO
Powiązane artykuły
Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu?
Czy można utrzymać ryzyko szkód zdrowotnych wynikających ze spożycia alkoholu na...
Kiedy zaczyna się alkoholizm? Utrata kontroli nad piciem
Utrata kontroli nad piciem jest podstawowym dowodem rozwiniętego już uzależnienia...
Jak zdiagnozować alkoholizm?
Poniżej przedstawiono podstawowe punkty dotyczące utraty kontroli nad piciem...
Przeszkody na drodze do podjęcia leczenia alkoholizmu
Terapeuci i trzeźwiejący alkoholicy twierdzą, że nic tak skutecznie nie...