Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Alkoholizm u kobiet: objawy, fazy rozwoju, terapia
Alkoholizm to problem, który nie zna podziału na płeć, status społeczny, a nawet wiek. Temat uzależnienia kobiet od alkoholu zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ choroba alkoholowa ma swoje własne cechy związane z płcią. Jeśli nie weźmie się ich pod uwagę w procesie leczenia alkoholizmu, trudno będzie uzyskać stabilną remisję.
Alkoholizm u kobiet – cechy i trudności
Należy zrozumieć, że kobiecy alkoholizm różni się od uzależnienia u mężczyzn następującymi cechami: szybkością uzależnienia, siłą oddziaływania na organizm, niuansami używania alkoholu.
Lekarze ostrzegają – kobieta uzależnia się od alkoholu znacznie szybciej! A przyczyny tego są całkiem realne, były wielokrotnie badane i udowodnione.
Głównym punktem jest fizjologia. Stosunek tkanki tłuszczowej do mięśniowej u kobiet jest znacznie wyższy niż u mężczyzn. A etanol po prostu gromadzi się w komórkach tłuszczowych, więc efekt zatrucia jest znacznie wolniejszy, a oczyszczenie organizmu zajmuje znacznie więcej czasu. Ponadto liczba enzymów przetwarzających alkohol jest znacznie mniejsza u kobiet. W rezultacie ta sama ilość napoju alkoholowego może mieć znikomy wpływ na mężczyznę, a kobieta popada w silne odurzenie.
Inny ważny punkt to różnica w psychice. Kobieta jest tak stworzona, że może przeżywać stres sama, bez szukania wsparcia u innych. A to bardziej sprzyja temu, że szybko staje się zaawansowaną alkoholiczką.
Nie lekceważmy czynników społecznych. Duża liczba kobiet w naszym kraju wychowuje dzieci bez mężów – wiele z nich nie otrzymuje nawet elementarnego wsparcia w postaci alimentów. U innej części kobiet mężowie są już alkoholikami, co z czasem powoduje również poważne uszkodzenia ich psychiki. W rezultacie kobieta znajduje się w sytuacji, w której spada na jej barki zbyt duża odpowiedzialność, a ten, kto mógłby pomóc, pije i wycofuje się z rzeczywistości. Ogromny poziom stresu staje się wyzwalaczem – kobieta zaczyna zerkać w kierunku butelki, a wkrótce staje się alkoholiczką i nie chce przyznać się do tego.
Objawy uzależnienia od alkoholu u kobiet
Jak więc zaczyna się alkoholizm u kobiet? Można to rozpoznać po kilku objawach:
- Zmiana trybu życia – wieczory i weekendy są spędzane w samotności. Jeśli wcześniej kobieta spędzała czas wolny na imprezach towarzyskich lub z przyjaciółką przy lampce wina, to teraz nigdzie nie wychodzi, unika towarzystwa, izoluje się od bliskich.
- Po jakimś czasie wyraźne zmiany w wyglądzie. Włosy są kruche i wypadają, skóra staje się coraz bardziej szara lub coraz bardziej żółta, mogą zacząć się problemy z paznokciami i zębami. Twarz staje się opuchnięta – z siniakami i workami pod oczami. Zanika napięcie mięśniowe, na policzkach pojawia się charakterystyczny rumień z powodu stale zwiększonego ciśnienia krwi. Z biegiem czasu, z powodu problemów z wątrobą, białka oczu żółkną. Wszystkie te rzeczy objawiają się już na zaawansowanym etapie uzależnienia. Na pierwszy rzut oka kobieta, która cierpi na uzależnienie od alkoholu, może wyglądać na bardzo zadbaną, jednak z czasem przykrych zmian zewnętrznych już nie da się ukryć.
- Zmiany w aktywności umysłowej. Problemy z pamięcią, uwagą, koncentracją – to wszystko na pewno pojawi się z czasem. Z tego powodu kobiety mogą porzucić swoje dawne hobby, rzucić naukę, a nawet stracić pracę.
- Nagłe wahania nastroju. Na co dzień kobieta bardzo agresywna, porywcza, gdy pije w towarzystwie, od razu staje się wesoła – jakby życie poprawiło się od kilku łyków alkoholu. Wraz z postępami choroby kobieta uzależniona od alkoholu rzadziej doświadcza radości z picia, dlatego nawet w stanie odurzenia może być zdenerwowana, zła, agresywna.
Mówiąc o alkoholizmie u kobiet, nie można pominąć zmian w życiu społecznym kobiety. O ile wcześniej podchodziła do pracy sumiennie, starała się nie spóźniać, poświęcała dużo czasu swoim bliskim, to teraz zachowuje się nieodpowiedzialnie i obojętnie, jest to poważny powód do obaw.
Zdiagnozowany alkoholizm kobiecy we wczesnym stadium jest kluczem do skutecznego leczenia, dlatego ważne jest również zrozumienie etapów powstawania uzależnienia.
Etapy rozwoju alkoholizmu u kobiet
Uzależnienie od alkoholu u kobiety przechodzi przez trzy etapy.
- PIERWSZY. Na tym etapie wzmacnia się psychologiczny związek osoby pijącej z alkoholem i jego wpływem na organizm. Kobieta z reguły pije dwa do trzech razy w tygodniu – aby się zabawić, wyluzować, zapomnieć o problemach, zrelaksować się itp. Ma wiele powodów, żeby się napić. Pod wpływem tych czynników pijaństwo „w weekendy” płynnie i nieodstępnie prowadzi do „porannego klina”, a wtedy kobieta traci wszelką kontrolę nad sobą.
- DRUGI. W rezultacie kobiety, które cierpią z powodu regularnego picia, mają objawy odstawienia alkoholu, czyli tzw. kaca. Kobieta uzależniona od alkoholu musi już pić, inaczej źle się czuje. Długoterminowe upijanie się i walka z kacem kończy się ciągiem, w trakcie którego kobieta może nie pamiętać, co wydarzyło się poprzedniego dnia.
- TRZECI. Najbardziej niebezpieczny etap wiąże się z faktem, że w tkankach organizmu rozpoczynają się nieodwracalne procesy. Życie bez alkoholu staje się niemożliwe – wszystko podporządkowane jest szukaniu alkoholu i piciu; straty zdrowotne, moralne, zawodowe nie są w stanie powstrzymać alkoholiczki od picia. Bardzo szybko rozwija się moralna i psychiczna degradacja.
Jak widać, etapy kobiecego alkoholizmu są podobne do tych u mężczyzny, jednak należy pamiętać o cesze, która radykalnie rozróżnia te problemy. Jeśli u mężczyzny trwałe uzależnienie może rozwinąć się w ciągu 7-10 lat regularnego używania, to u kobiety zwykle w ciągu 3-5 lat. Oznacza to, że kobiety potrzebują połowy czasu, aby ponieść takie same (lub nawet gorsze) niszczycielskie konsekwencje picia.
Alkoholizm u kobiet – czy można sobie z nim poradzić bez fachowej pomocy?
Uzależnienie od alkoholu u kobiet jest trudniejsze do leczenia ze względu na to, że kobieta starannie ukrywa swoją chorobę, cały czas próbuje samodzielnie rozwiązać swój problem. Prawda jest taka, że kobieta uzależniona od alkoholu, aby zahamować chorobę po prostu „biorąc się w garść”, niestety nie potrafi tego zrobić. Potrzebne jest zintegrowane podejście: usunięcie zatrucia, podstawowa farmakoterapia, konsultacje lekarskie, skuteczny i sprawdzony program terapii, długoterminowa praca psychologiczna oraz psychoterapeutyczna.
Ważne! Nie próbuj leczyć kobiecego alkoholizmu na własną rękę, czytając porady na forach, blogach itp. Nie ma też sensu uciekać się do wątpliwych suplementów, leków, „uzdrowicieli”, wróżbitów, magicznej hipnozy itp. W ten sposób tracisz cenny czas, który może przybliżyć kobietę uzależnioną od alkoholu do stabilnej remisji i przywrócić jej zdrowe, szczęśliwe życie.
Leczenie alkoholizmu u kobiet w ośrodku „TU i TERAZ” w Krakowie
Dla każdej pacjentki dobierany jest indywidualny program leczenia alkoholizmu – jest to bardzo ważne, ponieważ istnieje wiele niuansów w uzależnieniach, które należy wziąć pod uwagę. W procesie pracy z psychoterapeutą uzależniona od alkoholu musi uświadomić sobie swój problem, jego prawdziwe przyczyny, a także nauczyć się opierać pokusom otaczającego ją świata zewnętrznego.
Kompleksowe leczenie alkoholizmu u kobiet w naszym Ośrodku terapii uzależnień obejmuje farmakoterapię, psychoterapię i wsparcie po terapii. Przywrócenie do normalnego życia też nie jest łatwym zadaniem. Pójście do pracy, rozpoczęcie komunikowania się z rodziną i przyjaciółmi na zupełnie innym poziomie, ułożenie życia osobistego – to wszystko wymaga umiejętności, które osoba uzależniona od alkoholu utraciła na przestrzeni lat, w których chorowała. Dlatego ten etap jest niezwykle ważny, aby wejść w prawdziwe życie, a nie wracać do butelki.
Każdego naszego pacjenta wspieramy po terapii – przy Ośrodku funkcjonują grupy wsparcia trzeźwiejących alkoholików, utrzymujemy kontakt tak z pacjentem jak i z jego bliskimi.
Warto pamiętać, że leczenie alkoholizmu u kobiet można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia od alkoholu. Dzięki skutecznej terapii w ośrodku „TU i TERAZ” zawsze możliwy jest powrót do całkowitej trzeźwości.
Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!
Powiązane artykuły
Leczenie alkoholizmu prywatnie – dlaczego warto?
Prywatny Ośrodek Uzależnień Terapie "TU i TERAZ" specjalizuje się na leczeniu...
Jak wygląda leczenie w Ośrodku
Alkohol poprawia Ci nastrój, pozwala zapomnieć o problemach. W zamian zabija...
Poradnia leczenia alkoholizmu – Gdzie alkoholik może zwrócić się o pomoc?
Osoba chora na alkoholizm nie jest w stanie poradzić sobie sama i rzadko decyduje...
Jeśli się wahasz…
Jeżeli już trafiłeś(aś) na tę stronę, to znak, że alkohol nie jest dla Ciebie...