Współuzależnienie – Terapia dla współuzależnionych

Współuzależnienie – Terapia dla współuzależnionych

Życie pod jednym dachem z osobą uzależnioną prowadzi do współuzależnienia, które polega na całkowitym podporządkowaniu swojego życia do reguł narzuconych przez alkoholika. Osoba współuzależniona (najczęściej partner) czuje się odpowiedzialny za rodzinę i robi wszystko, by zachować pozory normalności, zwłaszcza wobec świata zewnętrznego, zapominając o swoich potrzebach.

Współuzależniony próbuje heroicznie walczyć z alkoholizmem członka rodziny, narażając się na konflikty oraz agresję z jego strony. Konsekwencją jest cały zespół negatywnych emocji, które osobie współuzależnionej towarzyszą na co dzień, prowadząc do zaburzeń emocjonalnych, a nawet psychosomatycznych. Odczuwa ona nieustannie napięcie i stres, ponieważ w każdej chwili spodziewa się nieprzyjemnej sytuacji związanej ze stanem nietrzeźwości członka rodziny. Poczuciu lęku towarzyszy wstyd i upokorzenie, a często także gniew, rozpacz i poczucie bezsilności.

W efekcie pojawiają się stany lękowe i depresyjne, a także działania autodestrukcyjne i dolegliwości fizyczne. Osobom współuzależnionym pomaga uczestnictwo w grupach wsparcia dla rodzin alkoholików, dzięki którym uświadamiają sobie swoje współuzależnienie i powoli powracają do równowagi emocjonalnej.

Poniżej krótki film z Ulą – żoną alkoholika. Urszula wspiera pracę naszego ośrodka oraz prowadzi spotkania grup wsparcia.

Więcej o współuzależnieniu przeczytasz na Terapie dla osób współuzależnionych

Zmagasz się z problemem alkoholowym? Nie musisz mierzyć się z nim sam. W Tu i Teraz doskonale wiemy jak trudna jest to walka. Pozwól sobie pomóc! Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas. To nic Cię nie kosztuje, a może być najważniejszym krokiem w Twojej drodze do trzeźwości!

image_pdfDrukuj do PDFimage_printWydrukuj