
26.10 2024 r. w ośrodku “Tu i Teraz” odbyły się kolejne warsztaty dla osób uzależnionych i ich rodzin. Temat warsztatów: “Prokrastynacja u osób uzależnionych od alkoholu”.
Prokrastynacja – dla mnie pojęcie niespotykane, wcześniej nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego. Często myślałam, że odkładam pewne rzeczy na później z powodu mojego lenistwa, później w moim życiu pojawił się alkohol, który wzmocnił tylko moje przekładanie wszystkiego „na później”. Dzięki dzisiejszemu wykładowi z psychologiem Władysławem Gazolyszynem uświadomiłam sobie, że przyczyną nie jest moje lenistwo. Uświadomiłam sobie, że odkładanie czegoś w moim przypadku jest związane z chęcią ucieczki przed stresem, a także chęcią bycia perfekcjonistką. Wiele razy nie wywiązywałam się z zaplanowanych czy tez obiecanych terminów, obawiając się, że rzeczy, które wykonam nie będą doskonałe, a przecież nic nie jest perfekcyjne. Zamiast szukać rozwiązania tych zachowań wolałam izolować się od innych i tym samym pogłębiać problemy, które wynikały z braku konsekwentności. Jednoczenie, w przypadku choroby alkoholowej nie byłam w stanie zwrócić się o pomoc, uważałam, że sama jestem w stanie wszystko rozwiązać, a gdy kolejne próby nie dawały efektów popadałam w uzależnienie jeszcze mocniej. Dzisiaj już wiem, że istnieją metody, które mi pomogą z tym walczyć. Dwie mam już za sobą, jest to po prostu przyznanie się, że mamy problem z odkładaniem wszystkiego na później, a także prośba o pomoc i zaufanie innym osobom, które są w stanie nam pomóc. Na początku wystarczą małe rzeczy, które powoli przybliżą nas do tego żebyśmy przestali się bać wykonywać rzeczy, które do nas należą w określonym czasie.
Gosia
Szczerze to nie znałem tego słowa i znaczenia. Pierwsza część wykładu teoretyczna o Prokrastynacji wyjaśniła mi znaczenie tego słowa czyli przekładanie na później… Dużo mnie to dotyczy, jak piłem ciągle przekładałem obowiązki domowe, firmowe, rodzinę. Zawsze była wóda ważniej. Cieszę się, że w warsztatach uczestniczyła także moja żona; jestem pewien, że nabyta wiedza będzie przydatna w budowaniu właściwych relacji rodzinnych.
Darek
Powiązane artykuły
Czy uzależnienie od alkoholu może być dziedziczne?
Istotą choroby alkoholowej jest psychiczne i fizyczne oraz społeczne uzależnienie...
Kobieta i alkohol
Blisko 80% kobiet spożywa alkohol. Kobiety piją średnio znacznie mniej...
Na czym polega tzw. cug alkoholowy?
Ciąg alkoholowy to zjawisko dotykające osoby nadużywające alkoholu,...
Alkoholizm wśród kobiet
Alkoholizm to choroba, która nie wybiera – dotyka ludzi niezależnie od wieku,...