Terapie uzależnieńAlkohol i inne uzależnienia

(leki, narkomania, hazard)

Uzależnieniu od alkoholu nie rzadko towarzyszy uzależnienie od narkotyków, hazardu, leków.

Uzależnieni od hazardu nie chcą zaakceptować rzeczywistości. Ich niedojrzała postawa charakteryzuje się ucieczka w świat marzeń. Osoby grające w ruletkę, pokera, korzystające z automatów do gier tzw. „jednorękich bandytów” potrafią stracić cały dobytek. Nałogowymi hazardzistami są nie tylko bywalcy kasyn ale także osoby obsesyjnie grające w totolotka, audiotele czy wysyłające konkursowe SMS-y. Alkoholowi i hazardowi często towarzyszą narkotyki a ostatnio coraz częściej dopalacze. Dotyczy to przeważnie ludzie młodych grających w gry komputerowe lub za pośrednictwem telefonów komórkowych. Ponadto osoby uzależnione od środków psychoaktywnych typu alkohol, narkotyki i dopalacze, grające hazardowo stymulują swoje emocje i uczucia za pomocą odpowiednio skonfigurowanych i dobranych leków. Często jedno uzależnienie zastępuje drugie, na przykład alkohol narkotykami, narkotyki lekami. Hazard natomiast towarzyszy alkoholowi, narkotykom, dopalaczom i lekom.

OBJAWY UZALEŻNIEŃ

  • uzależnienie powoduje trwale zmiany w organizmie, niszczy struktury centralnego układu nerwowego, powoduje trawle zmiany w psychicznym funkcjonowaniu – głownie w strukturze emocje.
  • osoby używające środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze, leki) mają bardzo poważne zmiany psychoorganiczne, zmiany otępienne czyli zaburzenie myślenia, zaburzenie pamięci. Nieobce im są problemy z kontrolą emocje co również dotyczy hazardzistów i wzmaga w nich agresję.

DZIAŁANIE TERAPEUTYCZNE

Terapia Ośrodka TU i TERAZ skupia się głownie na leczeniu choroby alkoholowej. Niestety nie rzadko bywa, że w trakcie diagnozowania klienta ujawniają się dodatkowe uzależnienia. Specjaliści Ośrodka pomagają w rozpoznaniu i zdefiniowaniu uzależnienia. Terapeuci udzielają pomocy poprzez zajęcia grupowe i indywidualne, konsultacje oraz ze względu na specyfikę uzależnienia sugerują przedłużenie leczenia.

Cechą naszej terapii jest pokazanie klientom destrukcyjnego wpływu hazardu, narkomanii, lekomanii na organizm i osobowość chorego.

Dzięki naszym metodom stosowanym w Ośrodku TU i TERAZ w comiesięcznych spotkaniach rocznicowych zdrowiejących absolwentów jest zazwyczaj pełna sala (uczestników terapii jak tez ich rodzin).